Pacman package manager 3.3.1 - en to ro translation catalogue (436 entries)

en: 
    Do you want to skip the above package(s) for this upgrade?
ro: 
    Vreţi să săriți pachetul(ele) dinainte la această actualizare?

en: 
    errors occurred, no packages were upgraded.
ro: 
    au apărut erori, nici un pachet nu a fost actualizat.

en: 
    use '%s {-h --help}' with an operation for available options
ro: 
    foloseste '%s {-h --help}' cu o operaţiune pentru opţiunile disponibile

en:                        This program may be freely redistributed under
                           the terms of the GNU General Public License.
ro:                        Acest program poate fi redistribuit liber sub
                           termenii licenţei GNU - General Public License.

en:       --allsource  Generate a source-only tarball including downloaded sources
ro:       --allsource  Generează o arhivă doar-sursă incluzând sursele descărcate

en:       --asdeps         install packages as non-explicitly installed
ro:       --asdeps         instalează pachete ca instalare ne-explicită

en:       --asexplicit     install packages as explicitly installed
ro:       --asexplicit     instalează pachete ca instalare în mod explicit

en:       --asroot     Allow makepkg to run as root user
ro:       --asroot     Face makepkg să ruleze ca user root

en:       --cachedir <dir> set an alternate package cache location
ro:       --cachedir <dir> setează o locaţie alternativă pentru cache-ul pachetului

en:       --config <path>  set an alternate configuration file
ro:       --config <path>  setează un fişier de configurare alternativ

en:       --debug          display debug messages
ro:       --debug         afișează mesaje de depanare

en:       --holdver    Prevent automatic version bumping for development PKGBUILDs
ro:       --holdver    Previne ciocnirea automată a versiunii pentru PKGBUILD-uri în dezvoltare

en:       --ignore <pkg>   ignore a package upgrade (can be used more than once)
ro:       --ignore <pkg>   ignoră o actualizare de pachet (se poate folosi mai mult decât o dată)

en:       --ignoregroup <grp>
                           ignore a group upgrade (can be used more than once)
ro:       --ignoregroup <grp>
                           ignoră o actualizare de grup (se poate folosi mai mult decât o dată)

en:       --logfile <path> set an alternate log file
ro:       --logfile <path> setează un fişier log alternativ

en:       --needed         don't reinstall up to date packages
ro:       --needed         nu reinstalează pachetele actualizate

en:       --noconfirm      Do not ask for confirmation when resolving dependencies
ro:       --noconfirm      Nu întreaba pentru confirmare când se rezolvă dependenţele

en:       --noconfirm      do not ask for any confirmation
ro:       --noconfirm      nu cere nicio confirmare

en:       --noprogressbar  Do not show a progress bar when downloading files
ro:       --noprogressbar  Nu arată bara de progresie când se descarcă fişiere

en:       --noprogressbar  do not show a progress bar when downloading files
ro:       --noprogressbar  nu arată o bară de progresie la descărcarea fişierelor

en:       --noscriptlet    do not execute the install scriptlet if one exists
ro:       --noscriptlet    nu executa scriptlet-ul de instalare dacă există deja unul

en:       --skipinteg  Do not fail when integrity checks are missing
ro:   -g, --geninteg   Nu eșuează când verificările de integritate lipsesc

en:       --source     Generate a source-only tarball without downloaded sources
ro:       --source     Genereaza o arhivă doar-sursă fără să descarce surse

en:     Are you sure you wish to do this?
ro:     Sunteţi sigur că doriţi asta?

en:     Remove whole content?
ro:     Se elimină întreg conţinutul?

en:   --config <config> Use an alternate config file (instead of '%s')
ro:   --config <config> Folosește un fișier config alternativ (în locul '%s')

en:   -A, --ignorearch Ignore incomplete arch field in %s
ro:   -A, --ignorearch Ignoră câmp arch incomplet în %s

en:   -C, --cleancache Clean up source files from the cache
ro:   -C, --cleancache Curăţă fişierele sursă din cache

en:   -L, --log        Log package build process
ro:   -L, --log        Log-ul procesului de construire a pachetului

en:   -R, --repackage  Repackage contents of the package without rebuilding
ro:   -R, --repackage  Reîmpachetează conţinutul pachetului fără construire

en:   -b, --dbpath <path>  set an alternate database location
ro:   -b, --dbpath <path>  seteaza o locatie alternativa a bazei de date

en:   -c, --cascade        remove packages and all packages that depend on them
ro:   -c, --cascade        elimină pachete precum şi toate pachetele care depind de ele

en:   -c, --changelog      view the changelog of a package
ro:   -c, --changelog      vezi changelog-ul pachetului

en:   -c, --clean          remove old packages from cache directory (-cc for all)
ro:   -c, --clean          elimină pachete vechi din directorul cache (-cc pentru toate)

en:   -c, --clean      Clean up work files after build
ro:   -c, --clean      Curăţă fişierele de lucru după construire

en:   -d, --deps           list packages installed as dependencies [filter]
ro:   -d, --deps           listează pachetele instalate ca dependenţe [filter]

en:   -d, --nodeps         skip dependency checks
ro:   -d, --nodeps         treci peste verificarea dependenţelor

en:   -d, --nodeps     Skip all dependency checks
ro:   -d, --nodeps     Săritură peste toate verificările de dependenţă

en:   -e, --explicit       list packages explicitly installed [filter]
ro:   -e, --explicit       listează pachetele instalate în mod explicit [filter]

en:   -e, --noextract  Do not extract source files (use existing src/ dir)
ro:   -e, --noextract  Nu extrage fişiere sursă (foloseşte dir src/ existent)

en:   -f, --force          force install, overwrite conflicting files
ro:   -f, --force          instalare forţată, suprascrie fişierele aflate în conflict

en:   -f, --force      Overwrite existing package
ro:   -f, --force      Suprascrie pachetul existent

en:   -g, --geninteg   Generate integrity checks for source files
ro:   -g, --geninteg   Generează verificarea integrităţii pentru fişierele sursă

en:   -g, --groups         view all members of a package group
ro:   -g, --groups         vezi toţi membrii grupului unui pachet

en:   -h, --help       This help
ro:   -h, --help       Ajutor

en:   -i, --info           view package information
ro:   -i, --info           vezi informaţii despre pachet

en:   -i, --info           view package information (-ii for backup files)
ro:   -i, --info           vezi informaţiile despre pachet (-ii pentru fişierele  backup)

en:   -i, --install    Install package after successful build
ro:   -i, --install    Instalează pachet după ce construirea are succes

en:   -k, --check          check that the files owned by the package(s) are present
ro:   -k, --check          verifică dacă fișierele aparținând pachetului(elor) sunt prezente

en:   -k, --dbonly         only remove database entry, do not remove files
ro:   -k, --dbonly         elimină doar intrarea în baza de date, nu elimină fişierele

en:   -l, --list           list the contents of the queried package
ro:   -l, --list           listează conţinuturile pachetelor interogate

en:   -l, --list <repo>    view a list of packages in a repo
ro:   -l, --list <repo>    vezi o listă a pachetelor într-un depozit

en:   -m, --foreign        list installed packages not found in sync db(s) [filter]
ro:   -m, --foreign        listează pachetele instalate negăsite în sync db(s) [filter]

en:   -m, --nocolor    Disable colorized output messages
ro:   -m, --nocolor    Dezactivează colorarea mesajelor output

en:   -n, --nosave         remove configuration files as well
ro:   -n, --nosave         elimină şi fişierele de configurare

en:   -o, --nobuild    Download and extract files only
ro:   -o, --nobuild    Doar descarcă şi extrage fişiere

en:   -o, --owns <file>    query the package that owns <file>
ro:   -o, --owns <file>    interoghează pachetul care deţine <file>

en:   -p <buildscript> Use an alternate build script (instead of '%s')
ro:   -p <buildscript> Foloseşte un script de construire alternativ (în locul '%s')

en:   -p, --file <package> query a package file instead of the database
ro:   -p, --file <package> interoghează un fişier pachet în locul bazei de date

en:   -p, --print-uris     print out URIs for given packages and their dependencies
ro:   -p, --print-uris     tipăreşte URI-uri pentru pachetele date şi dependenţele lor

en:   -q, --quiet          show less information for query and search
ro:   -q, --quiet          arată mai puţine informatii pentru interogare şi căutare

en:   -r, --rmdeps     Remove installed dependencies after a successful build
ro:   -r, --rmdeps     Elimină dependenţele instalate după ce construirea are succes

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
ro:   -r, --root <path>    setează o rută de instalare alternativă

en:   -s, --recursive      remove dependencies also (that won't break packages)
                           (-ss includes explicitly installed dependencies too)
ro:   -s, --recursive      elimină, de asemenea, dependenţele (asta nu va rupe pachetele)
                           (-ss include şi dependenţele instalate în mod explicit)

en:   -s, --search <regex> search locally-installed packages for matching strings
ro:   -s, --search <regex> caută pachete instalate local care se potrivesc şirurilor de caractere

en:   -s, --search <regex> search remote repositories for matching strings
ro:   -s, --search <regex> caută depozitele la distanţă care se potrivesc cu şirurile de caractere

en:   -s, --syncdeps   Install missing dependencies with pacman
ro:   -s, --syncdeps   Instalează dependenţele lipsă cu pacman

en:   -t, --unrequired     list packages not required by any package [filter]
ro:   -t, --unrequired     listează pachetele care nu sunt necesare niciunui pachet [filter]

en:   -u, --sysupgrade     upgrade installed packages (-uu allows downgrade)
ro:   -u, --sysupgrade     actualizează pachetele instalate (-uu activează declasificarea)

en:   -u, --unneeded       remove unneeded packages (that won't break packages)
ro:   -u, --unneeded       elimina pachetele de care nu este nevoie (asta nu va rupe pachetele)

en:   -u, --upgrades       list outdated packages [filter]
ro:   -u, --upgrades       listează pachetele expirate [filter]

en:   -v, --verbose        be verbose
ro:   -v, --verbose        forţat să fie comunicativ

en:   -w, --downloadonly   download packages but do not install/upgrade anything
ro:   -w, --downloadonly   descarcă pachete dar nu instalează/actualizează nimic

en:   -y, --refresh        download fresh package databases from the server
ro:   -y, --refresh        descarcă baze de date cu pachete proaspete de pe server

en:   if you're sure a package manager is not already
      running, you can remove %s
ro:   daca sunteţi sigur că niciun manager de pachete
      nu este activ, atunci eliminaţi %s

en:  %s is up to date
ro:  %s este actualizat

en:  local database is up to date
ro:  baza de date locală este actualizată

en: %s contains CRLF characters and cannot be sourced.
ro: %s conține caractere RLF și nu poate fi dat sursă.

en: %s does not exist or is not a directory.
ro: %s nu există sau nu este director.

en: %s does not exist.
ro: %s nu există.

en: %s exists in both '%s' and '%s'
ro: %s există şi în '%s' şi în '%s'

en: %s is designated as a HoldPkg.
ro: %s este desemnat ca un HoldPkg.

en: %s is invalid or corrupted
ro: %s este invalid sau corupt

en: %s is not allowed to be empty.
ro: %s nu apare ca fiind gol.

en: %s is not allowed to contain hyphens.
ro: %s nu poate conţine cratime.

en: %s is not allowed to start with a hyphen.
ro: %s nu are voie să înceapă cu cratimă.

en: %s is not available for the '%s' architecture.
ro: %s nu este disponibil pentru arhitectura '%s'.

en: %s is owned by %s %s
ro: %s este deţinut de către %s %s

en: %s not found, searching for group...
ro: %s nu este găsit, se caută după grup...

en: %s not found.
ro: %s nu se găseşte.

en: %s package not found, searching for group...
ro: pachetul %s nu este găsit, se caută pentru grup...

en: %s was not found in the build directory and is not a URL.
ro: %s nu s-a găsit în directorul de construcţie şi nu este un URL.

en: %s: %d total files, %d missing file(s)
ro: %s: %d fișiere în total, %d fișier(e) lipsă

en: %s: %s exists in filesystem
ro: %s: %s există în filesystem

en: '%s' does not have a valid archive extension.
ro: '%s' nu are o extensie de arhivă validă.

en: '%s' is not a package file, skipping
ro: '%s' nu este un fişier pachet, se trece peste

en: '%s' is not a valid archive extension.
ro: '%s' nu este o extensie de arhivă validă.

en: '%s' is not a valid debug level
ro: '%s' nu este un nivel valid pentru debug

en: '%s': not found in local db
ro: '%s': nu se găseşte în baza de date locală

en: '%s': not found in sync db
ro: '%s': nu se găseste în baza de date sync

en: (none)
ro: (niciunul)

en: :: %s conflicts with %s. Remove %s?
ro: :: %s e în conflict cu %s. Se elimină %s?

en: :: %s is in IgnorePkg/IgnoreGroup. Install anyway?
ro: :: %s este în IgnorePkg/IgnoreGroup. Se instalează totuşi?

en: :: %s-%s: local version is newer. Upgrade anyway?
ro: :: %s-%s: versiunea locală este mai nouă. Se actualizează totuşi?

en: :: %s: conflicts with %s
ro: :: %s: e în conflict cu %s

en: :: %s: requires %s
ro: :: %s: cere %s

en: :: Do you want to cancel the current operation
    :: and upgrade these packages now?
ro: :: Vreţi să întrerupeţi operaţiunea curentă
    :: şi să actualizaţi aceste pachete acum??

en: :: File %s is corrupted. Do you want to delete it?
ro: :: Fişierul %s este corupt. Vreţi să fie şters?

en: :: Install %s from group %s?
ro: :: Se instalează %s din grupul %s?

en: :: Install whole content?
ro: :: Se instalează întregul conţinut?

en: :: Remove %s from group %s?
ro: :: Se elimină %s din grupul %s?

en: :: Replace %s with %s/%s?
ro: :: Se înlocuieşte %s cu %s/%s?

en: :: Retrieving packages from %s...
ro: :: Se preiau pachetele de la %s...

en: :: Starting full system upgrade...
ro: :: Se porneşte actualizarea completă a sistemului...

en: :: Synchronizing package databases...
ro: :: Se sincronizează bazele de date ale pachetului...

en: :: The following packages should be upgraded first :
ro: :: Următoarele pachete trebuie, mai întâi, actualizate :

en: :: group %s (including ignored packages):
ro: :: grupul %s (incluzând pachetele ignorate):

en: :: group %s:
ro: :: grup %s:

en: :: the following package(s) cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
ro: :: următorul(ele) pachet(e) nu poate fi actualizat datorită unor dependențe nerezolvabile :

en: A package has already been built, installing existing package...
ro: Un pachet a fost deja construit, se instalează pachetul existent...

en: A package has already been built. (use -f to overwrite)
ro: Un pachet a fost deja construit. (folosiţi -f pentru a suprascrie)

en: Aborting...
ro: Se abandonează...

en: Adding %s...
ro: Se adaugă %s...

en: Adding delta '%s'
ro: Se adaugă delta '%s'

en: Adding install script...
ro: Se adaugă script de instalare...

en: Adding package '%s'
ro: Se adaugă pachetul '%s'

en: Adding package changelog...
ro: Se adaugă changelog de pachet...

en: An entry for '%s' already existed
ro: O intrare pentru '%s' există deja

en: Architecture   :
ro: Arhitectură    :

en: Backup Files:
ro: Fişiere backup:

en: Because pacman uses many small files to keep track of packages,\nthere is a tendency for these files to become fragmented over time.\nThis script attempts to relocate these small files into one\ncontinuous location on your hard drive. The result is that the hard\ndrive should be able to read them faster, since the hard drive head\ndoes not have to move around the disk as much.\n
ro: Deoarece pacman foloseşte multe fişiere mici pentru a păstra legătura cu pachetele,\neste o tendinţă a acestor fişiere să se fragmenteze în timp.\nAcest script încearcă relocarea acestor mici fişiere într-o\nlocaţie continuă pe hard disk-ul dvs. Rezultatul este acela că hard disk-ul\nva fi capabil să le citească mai repede deoarece capul de citire al hard-ului\nnu se va mai muta atât de mult pe disc.\n

en: Build Date     :
ro: Data construirii    :

en: Build Failed.
ro: Build a eşuat.

en: Cache directory: %s
ro: Directorul cache: %s

en: Cannot create temp directory for database building.
ro: Nu poate fi creat directorul temp pentru construirea bazei de date.

en: Cannot find openssl.
ro: Nu se găseşte openssl.

en: Cannot find the sudo binary! Is sudo installed?
ro: Nu se găseşte binarul sudo! Este instalat sudo?

en: Cannot find the xdelta3 binary! Is xdelta3 installed?
ro: Nu se găseşte binarul xdelta3! Este instalat xdelta3?

en: Checking Buildtime Dependencies...
ro: Se verifică dependenţele Buildtime...

en: Checking Runtime Dependencies...
ro: Se verifica dependentele Runtime...

en: Checking integrity...
ro: Se verifică integritatea...

en: Cleaning up ALL files from %s.
ro: Se curăţă TOATE fişierele din %s.

en: Cleaning up...
ro: Se curăţă...

en: Compressed Size: %6.2f K
ro: Mărime comprimată: %6.2f K

en: Compressing man and info pages...
ro: Se comprimă pagini man și info...

en: Compressing package...
ro: Se comprimă pachetul...

en: Compressing source package...
ro: Se comprimă pachetul sursă...

en: Computing md5 checksums...
ro: Se calculează md5 checksums...

en: Conflicts With :
ro: În conflict cu :

en: Copyright (C) 2006-2008 Aaron Griffin <aaron@archlinux.org>.\nCopyright (c) 2007-2008 Dan McGee <dan@archlinux.org>.\n\nThis is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
ro: Copyright (C) 2006-2008 Aaron Griffin <aaron@archlinux.org>.\nCopyright (c) 2007-2008 Dan McGee <dan@archlinux.org>.\n\nAcesta este software gratuit; vedeţi sursa, pentru condiţiile de copiere.\nNU EXISTĂ GARANŢIE, în măsura permisă de lege.\n

en: Copyright (c) 2006-2009 Pacman Development Team <pacman-dev@archlinux.org>.\nCopyright (C) 2002-2006 Judd Vinet <jvinet@zeroflux.org>.\n\nThis is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
ro: Copyright (c) 2006-2009 Pacman Development Team <pacman-dev@archlinux.org>. \nCopyright (C) 2002-2006 Judd Vinet <jvinet@zeroflux.org>.\n\nAcesta este  software gratuit; vedeţi sursa, pentru condiţiile de copiere.\nNU EXISTĂ GARANŢIE, în măsura permisă de lege.\n

en: Could not resolve all dependencies.
ro: Nu pot fi rezolvate toate dependenţele.

en: Creating 'deltas' db entry...
ro: Se crează intrarea db 'deltas'...

en: Creating 'depends' db entry...
ro: Se crează intrarea db 'depends'

en: Creating 'desc' db entry...
ro: Se crează intrarea db 'desc'...

en: Creating package...
ro: Se crează pachet...

en: Creating source package...
ro: Se crează pachetul sursa...

en: Creating updated database file '%s'
ro: Se crează fişierul bază de date actualizat '%s'

en: Database directory cleaned up
ro: Directorul bazei de date curăţat

en: Database directory: %s
ro: Directorul bazei de date: %s

en: Delta matching '%s' not found.
ro: Un delta potrivit cu '%s' nu este găsit.

en: Depends On     :
ro: Depinde de     :

en: Description    :
ro: Descriere    :

en: Determining latest bzr revision...
ro: Se determină ultimele revizii bzr...

en: Determining latest cvs revision...
ro: Se determină ultima revizie cvs...

en: Determining latest darcs revision...
ro: Se determină ultimele revizii darcs...

en: Determining latest git revision...
ro: Se determină ultimele revizii git...

en: Determining latest hg revision...
ro: Se determină ultimele revizii hg...

en: Determining latest svn revision...
ro: Se determină ultimele revizii svn...

en: Do not use the '-F' option. This option is only for use by makepkg.
ro: Nu folosiţi opţiunea '-F'. Aceasta opţiune este doar pentru uzul makepkg

en: Do you want to remove %s?
ro: Vreţi să eliminaţi %s?

en: Do you want to remove ALL files from cache?
ro: Vreţi să eliminaţi TOATE fișierele din cache?

en: Do you want to remove outdated packages from cache?
ro: Vreţi să eliminaţi pachetele expirate din cache?

en: Do you want to remove these packages?
ro: Vreţi să eliminaţi aceste pachete?

en: Do you want to remove uninstalled packages from cache?
ro: Vreţi să eliminaţi pachetele neinstalate din cache?

en: Do you want to remove unused repositories?
ro: Vreţi să eliminaţi depozitele nefolosite?

en: Download Size  : %6.2f K
ro: Mărime descărcare  : %6.2f K

en: Downloading %s...
ro: Se descarcă %s...

en: ERROR:
ro: EROARE:

en: ERROR: Can not create temp directory for database building.
ro: EROARE: Nu poate fi creat directorul temp pentru construirea bazei de date.

en: Entering fakeroot environment...
ro: Se intră in mediul fakeroot...

en: Errors occurred, no packages were upgraded.
ro: Au apărut erori, nici un pachet nu a fost actualizat.

en: Example for GPL'ed software: license=('GPL').
ro: Exemplu pentru GPL'ed software: license=('GPL')

en: Example:  repo-add /path/to/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0.pkg.tar.gz
ro: Exemplu:  repo-add /path/to/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0.pkg.tar.gz

en: Example:  repo-remove /path/to/repo.db.tar.gz kernel26
ro: Exemplu:  repo-remove /path/to/repo.db.tar.gz kernel26

en: Explicitly installed
ro: Instalat în mod explicit

en: Extracting %s with %s
ro: Se extrage %s cu %s...

en: Extracting Sources...
ro: Se extrag sursele...

en: Extracting database to a temporary location...
ro: Se extrage baza de date într-o locaţie temporară...

en: FAILED
ro: EŞEC

en: Failed to acquire lockfile: %s.
ro: Eşec în achiziționarea lockfile: %s.

en: Failed to create package file.
ro: Eşec în crearea fişierului pachet.

en: Failed to create source package file.
ro: Eşec în crearea fişierului sursă.

en: Failed to extract %s
ro: Eşec la extragerea %s

en: Failed to install all missing dependencies.
ro: Eşec în instalarea tuturor dependenţelor lipsă.

en: Failed to install built package(s).
ro: Eşec la instalarea pachetului(elor).

en: Failed to remove installed dependencies.
ro: Eşec în eliminarea dependenţelor instalate.

en: Failure while downloading %s
ro: Eşec în timpul descărcării %s

en: Fakeroot must be installed if using the 'fakeroot' option
ro: Fakeroot trebuie instalat dacă folosiţi opţiunea 'fakeroot'

en: File %s does not seem to be a valid package, remove it?
ro: Fișierul %s nu pare a fi un pachet valid, se elimină?

en: File '%s' not found.
ro: Fișierul '%s' nu este găsit.

en: Finished making: %s
ro: S-a terminat de făcut: %s

en: Finished. Your pacman database has been optimized.
ro: Finalizat. Baza dvs de date pacman a fost optimizată.

en: Found %s in build dir
ro: S-a găsit %s în directorul de construcţie

en: Generating .PKGINFO file...
ro: Se generează fişierul .PKGINFO...

en: Generating checksums for source files...
ro: Se generează checksum pentru fişierele sursă...

en: Groups         :
ro: Grupuri

en: Held by process %s
ro: Ținut de procesul %s

en: HoldPkg was found in target list. Do you want to continue?
ro: HoldPkg a fost găsit în lista țintă. Continuăm?

en: If -p is not specified, makepkg will look for '%s'
ro: Dacă -p nu este specificat, makepkg va căuta după '%s'

en: In addition, please run makepkg -C outside of your cache directory.
ro: În plus, vă rugăm executaţi makepkg -C în afara directorului cache.

en: Install Date   :
ro: Data instalării   :

en: Install Reason :
ro: Motivul instalării :

en: Install Script :
ro: Script de instalare :

en: Install script %s not found.
ro: Scriptul de instalare %s nu este găsit.

en: Install scriptlet (%s) does not exist.
ro: Scriptlet-ul de instalare (%s) nu există.

en: Installed Size : %6.2f K
ro: Mărimea instalării : %6.2f K

en: Installed as a dependency for another package
ro: Instalat ca o dependenţă pentru un alt pachet

en: Installing missing dependencies...
ro: Se instalează dependenţele lipsă...

en: Integrity check FAILED, reverting to old database.
ro: Verificarea integrităţii a EŞUAT, revenindu-se la vechea baza de date.

en: Integrity checks (%s) differ in size from the source array.
ro: Verificările de integritate (%s) diferă ca mărime de câmpul sursă..

en: Integrity checks are missing.
ro: Verificările de integritate lipsesc.

en: Invalid command name '%s' specified.
ro: Este specificat invalid numele de comandă '%s'.

en: Invalid integrity algorithm '%s' specified.
ro: Algoritmul de integritate '%s' specificat invalid

en: Invalid package file '%s'.
ro: Fişier pachet '%s' invalid.

en: Leaving fakeroot environment.
ro: Se părăseşte mediul fakeroot.

en: Licenses       :
ro: Licenţe

en: MD5sum'ing the old database...
ro: MD5sum'ing pentru vechea bază de date...

en: MISSING		%s
ro: LIPSEŞTE	%s

en: MODIFIED	%s
ro: MODIFICAT	%s

en: Making and MD5sum'ing the new database...
ro: Making şi MD5sum'ing pentru noua bază de date...

en: Making package: %s
ro: Se face pachetul: %s

en: Missing Dependencies:
ro: Dependenţe lipsă:

en: Missing dependencies cannot be installed or removed as a normal user
ro: Dependenţele lipsă nu pot fi instalate sau eliminate ca utilizator obişnuit

en: Missing pkg/ directory.
ro: Directorul pkg/ lipseşte.

en: NO
ro: NU

en: NOT FOUND
ro: NU SE GĂSEŞTE

en: Name           :
ro: Nume           :

en: New optional dependencies for %s
ro: Noi dependenţe opţionale pentru %s

en: No
ro: Nu

en: No files have been removed.
ro: Niciun fişier nu a fost eliminat.

en: No package owns %s
ro: Nu există proprietari ai pachetului %s

en: No packages modified, nothing to do.
ro: Nu sunt pachete modificate, nu e nimic de făcut.

en: No packages remain, creating empty database.
ro: Nu au rămas pachete, se crează bază de date goală.

en: None
ro: Niciunul

en: Not Modified	%s
ro: Nemodificat	%s

en: Note that many packages may need a line added to their %s
ro: Notaţi faptul că multe pachete pot avea nevoie de o linie adăugata la %s lor

en: One or more files did not pass the validity check!
ro: Unul sau mai multe fişiere nu trec de verificarea validităţii!

en: Optional Deps  :
ro: Dep. opţională  :

en: Optional dependencies for %s
ro: Dependenţe opţionale pentru %s

en: Options:
ro: Opţiuni:

en: Package matching '%s' not found.
ro: Un pachet potrivit cu '%s' nu este găsit.

en: Packager       :
ro: Împachetator

en: Packaging Failed.
ro: Împachetarea a eşuat.

en: Pacman failed to install missing dependencies.
ro: Pacman a esuat in instalarea dependentelor lipsa.

en: Pacman lock file was found. Cannot run while pacman is running.
ro: A fost găsit fişierul lock al pacman. Nu se poate rula alt pacman când pacman este în lucru.

en: Pacman returned a fatal error (%i): %s
ro: Pacman returnează o eroare fatală (%i): %s

en: Part of the package group has already been built. (use -f to overwrite)
ro: Parte din grupul pachet a fost deja construit. (folosiţi -f pentru a suprascrie)

en: Passed
ro: Trecut

en: Please add a license line to your %s!
ro: Rugăm adăugaţi o linie de licenţă la %s dvs!

en: Please rerun makepkg without the --asroot flag.
ro: Vă rugăm re-executaţi makepkg fără marcajul --asroot.

en: Problem removing files; you may not have correct permissions in %s
ro: Problemă la eliminarea fişierelor; probabil nu aveţi permisiunile corecte în %s

en: Proceed with download?
ro: Poate începe descărcarea?

en: Proceed with installation?
ro: Trecem la instalare?

en: Provides       :
ro: Oferă       :

en: Provides array cannot contain comparison (< or >) operators.
ro: Câmpul ofertelor nu poate conţine operatori de comparaţie (< sau >).

en: Purging other files...
ro: Se curăță alte fișiere...

en: Remove (%d):
ro: Elimină (%d):

en: Removing doc files...
ro: Se elimină fişierele doc...

en: Removing empty directories...
ro: Se elimină directoarele goale...

en: Removing existing entry '%s'...
ro: Se elimină intrarea existentă '%s'...

en: Removing existing pkg/ directory...
ro: Se elimină directorul pkg/...

en: Removing libtool .la files...
ro: Se elimină fişiere libtool .la...

en: Replaces       :
ro: Înlocuieşte       :

en: Repository     :
ro: Depozit     :

en: Repository file '%s' could not be created.
ro: Fişierul depozit %s nu poate fi creat.

en: Repository file '%s' is not a proper pacman database.
ro: Fişierul depozit '%s' nu este propriu bazei de date pacman.

en: Repository file '%s' was not found.
ro: Fişierul depozit '%s' nu a fost găsit.

en: Required By    :
ro: Cerut de    :

en: Retrieving Sources...
ro: Se preiau surse...

en: Rotating database into place...
ro: Se roteşte baza de date în loc...

en: Running makepkg as an unprivileged user will result in non-root
ro: Rularea makepkg ca utilizator neprivilegiat va duce la un proprietar

en: Running makepkg as root is a BAD idea and can cause
ro: Executarea makepkg ca root este o idee PROASTĂ şi poate provoca

en: Searching for delta '%s'...
ro: Se caută delta '%s'...

en: Searching for package '%s'...
ro: Se caută pachetul '%s'...

en: Skipping dependency checks.
ro: Se trece peste verificarea dependenţelor.

en: Skipping source extraction       -- using existing src/ tree
ro: Se trece peste extragerea sursei     -- se foloseşte ramura src/ existentă

en: Skipping source integrity checks -- using existing src/ tree
ro: Se trece peste verificarea integrităţii sursei -- se foloseşte ramura src/ existentă

en: Skipping source retrieval        -- using existing src/ tree
ro: Se trece peste refacerea sursei      -- se foloseşte ramura src/ existentă

en: Source cache cleaned.
ro: Cache sursă curăţat.

en: Source destination must be defined in %s.
ro: Destinaţia sursei trebuie definită în %s.

en: Source package created: %s
ro: Pachet sursă creat: %s

en: Sources are ready.
ro: Sursele sunt pregătite.

en: Starting %s()...
ro: Se porneşte %s()...

en: Starting build()...
ro: Se porneşte build()...

en: Stripping debugging symbols from binaries and libraries...
ro: Se desfac simboluri de debugging din fişiere binare şi librarii...

en: Syncing database to disk...
ro: Se sincronizează baza de date pe disk...

en: Tar'ing up %s failed.
ro: Arhivarea %s a eşuat.

en: Tar'ing up %s...
ro: Arhivarea %s...

en: Targets (%d):
ro: Ţinte (%d):

en: The --asroot option is meant for the root user only.
ro: Opţiunea --asroot este menită doar utilizatorului root.

en: The download program %s is not installed.
ro: Programul de descărcare %s nu este instalat.

en: The package directory is empty, there is nothing to repackage!
ro: Directorul pachetului este gol, nu este nimic de reîmpachetat!

en: The package group has already been built, installing existing packages...
ro: Grupul pachet a fost deja construit, se instalează pachetele existent...

en: The package group has already been built. (use -f to overwrite)
ro: Grupul pachet a fost deja construit. (folosiţi -f pentru a suprascrie)

en: The source directory is empty, there is nothing to build!
ro: Directorul sursă este gol, nu e nimic de construit!

en: There is no agent set up to handle %s URLs. Check %s.
ro: Nu există nici un agent înfiinţat pentru a gestiona %s URL. Verifică %s.

en: These options can be passed to pacman:
ro: Aceste opţiuni pot fi trecute către pacman:

en: Tidying install...
ro: Instalare tidying...

en: Total Download Size:    %.2f MB
ro: Mărimea totală a descărcării:    %.2f MB

en: Total Installed Size:   %.2f MB
ro: Mărimea totală a instalării:   %.2f MB

en: Total Removed Size:   %.2f MB
ro: Mărimea totală a eliminării:   %.2f MB

en: URL            :
ro: URL

en: Unable to find source file %s for extraction.
ro: Incapacitate de a găsi fisierele sursă %s pentru extragere.

en: Unable to find source file %s to generate checksum.
ro: Incapacitate de a găsi fişierul sursă %s pentru a genera checksum.

en: Unknown
ro: Necunoscut

en: Untar'ing %s failed.
ro: Dezarhivarea %s eşuată.

en: Usage: %s [options]
ro: Folosire: %s [options]

en: Usage: %s [pacman_db_root]
ro: Folosire: %s [pacman_db_root]

en: Usage: repo-add [-q] <path-to-db> <package|delta> ...\n
ro: Folosire: repo-add [-q] <path-to-db> <package|delta> ...\n

en: Usage: repo-remove [-q] <path-to-db> <packagename|delta> ...\n\n
ro: Folosire: repo-remove [-q] <path-to-db> <packagename|delta> ...\n\n

en: Use the -q/--quiet flag to minimize output to basic messages, warnings,\nand errors\n\n
ro: Folosește -q/--quiet flag pentru a minimiza output-ul la mesaje de bază, avertismente,\erori nand\n\n

en: Using cached copy of %s
ro: Se foloseşte copie cache a %s

en: Validating source files with %s...
ro: Se validează fişierele sursă cu %s...

en: Version        :
ro: Versiune        :

en: Version found: %s
ro: Versiune găsită: %s

en: WARNING:
ro: AVERTISMENT:

en: Y
ro: D

en: YES
ro: DA

en: Yes
ro: Da

en: You do not have write permission to store downloads in %s.
ro: Nu aveţi permisiunea de scriere pentru a stoca descărcări în %s.

en: You must have correct permissions to optimize the database.
ro: Trebuie să aveţi permisiunile corespunzătoare pentru a optimiza baza de date.

en: [Y/n]
ro: [D/n]

en: [y/N]
ro: [d/N]

en: \0--holdver and --forcever cannot both be specified
ro: \0--holdver şi --forcever nu se pot specifica ambele.

en: applying deltas...
ro: se aplică deltas...

en: cannot determine ownership of a directory
ro: nu poate fi determinat proprietarul unui director

en: cannot determine real path for '%s': %s
ro: nu poate fi determinată calea reala pentru '%s': %s

en: checking delta integrity...
ro: se verifică integritatea delta...

en: checking dependencies...
ro: se verifică dependenţele...

en: checking for file conflicts
ro: se caută conflicte între fişiere

en: checking for file conflicts...
ro: se verifică dacă sunt conflicte între fişiere...

en: checking package integrity...
ro: se verifică integritatea pachetului...

en: config file %s could not be read.
ro: fişierul de configurare %s nu poate fi citit.

en: config file %s, line %d: All directives must belong to a section.
ro: fişierul de configurare %s, linia %d: Toate directivele trebuie să aparţină unei secţiuni.

en: config file %s, line %d: bad section name.
ro: fişierul de configurare %s, linia %d: nume greşit de secţiune.

en: config file %s, line %d: directive '%s' not recognized.
ro: fişierul de configurare %s, linia %d: directiva '%s' nu este recunoscută.

en: config file %s, line %d: syntax error in config file- missing key.
ro: fişierul de configurare %s, linia %d: eroare de sintaxă în fişierul de configurare - cheie lipsă.

en: could not access cache directory
ro: nu poate fi accesat directorul cache

en: could not access database directory
ro: nu poate fi accesat directorul bazei de date

en: could not add server URL to database '%s': %s (%s)
ro: nu poate fi adăugat URL-ul serverului la baza de date '%s': %s (%s)

en: could not calculate checksums for %s
ro: nu se poate calcula checksums pentru %s

en: could not chdir to download directory %s
ro: nu se poate chdir la directorul de descărcare %s

en: could not create new cache directory
ro: nu poate fi creat un nou director cache

en: could not register '%s' database (%s)
ro: nu se poate înregistra '%s' database (%s)

en: could not register 'local' database (%s)
ro: nu se poate înregistra baza de date  'local' (%s)

en: could not remove cache directory
ro: nu poate fi eliminat directorul cache

en: could not remove repository directory
ro: directorul depozitului nu poate fi eliminat

en: diff tool was not found, please install diffutils.
ro: unealta diff nu a fost găsită, vă rugăm instalaţi diffutils.

en: downloading %s...
ro: se descarcă %s...

en: error:
ro: eroare:

en: error: %s
ro: eroare: %s

en: failed to commit transaction (%s)
ro: eşec în efectuarea tranzacţiei (%s)

en: failed to init transaction (%s)
ro: eşec în initializarea tranzacţiei (%s)

en: failed to initialize alpm library (%s)
ro: eşec la iniţializarea bibliotecii alpm (%s)

en: failed to prepare transaction (%s)
ro: eşec în pregătirea tranzacţiei (%s)

en: failed to read file '%s': %s
ro: eşec la citirea fişierului '%s': %s

en: failed to release transaction (%s)
ro: eşec în realizarea tranzacţiei (%s)

en: failed to synchronize any databases
ro: eşec în sincronizarea oricărei baze de date

en: failed to update %s (%s)
ro: eşec în actualizarea %s (%s)

en: failed.
ro: eşuare.

en: file path too long
ro: cale fișier prea lungă

en: file(s)
ro: fişier(e)

en: function:
ro: funcţie:

en: function: %s
ro: funcţie: %s

en: generating %s with %s...
ro: se generează %s cu %s...

en: group "%s" was not found
ro: grupul "%s" nu a fost găsit

en: in the BUILDENV array in %s.
ro: în câmpul BUILDENV în %s.

en: installing
ro: se instalează

en: installing %s...
ro: se instalează %s...

en: invalid option
ro: optiune invalidă

en: invalid value for 'CleanMethod' : '%s'
ro: valoare nevalidă pentru 'CleanMethod' : '%s'

en: loading package data...
ro: se încarcă datele pachetului

en: looking for inter-conflicts...
ro: căutare conflicte încrucişate...

en: malloc failure: could not allocate %zd bytes
ro: eşec malloc: nu se pot aloca %zd bytes

en: missing package function for split package '%s'
ro: lipsește funcție pachet pentru divizarea pachetului '%s'

en: no URL for package: %s
ro: nu există URL pentru pachetul: %s

en: no changelog available for '%s'.
ro: niciun changelog disponibil pentru '%s'.

en: no file was specified for --owns
ro: nu este specificat niciun fişier pentru --owns

en: no operation specified (use -h for help)
ro: nu este specificată nicio operaţiune (folosiţi -h pentru ajutor)

en: no targets specified (use -h for help)
ro: nu sunt specificate ţinte (folosiţi -h pentru ajutor)

en: no usable package repositories configured.
ro: nu sunt configurate depozite folosibile ale pachetului

en: only one operation may be used at a time
ro: doar o operaţiune poate fi utilizată în acelaşi moment

en: operation
ro: operaţiune

en: operations:
ro: operaţiuni:

en: options
ro: opţiuni

en: options array contains unknown option '%s'
ro: câmpul opţiunilor conţine opţiune necunoscută '%s'

en: ownership of the packaged files. Try using the fakeroot environment by
ro: non-root al fişierelor pachet. Încercaţi mediul fakeroot prin

en: package "%s" not found
ro: pachetul "%s" nu este găsit

en: package '%s' was not found
ro: pachetul '%s' nu a fost găsit

en: package '%s' was not found in repository '%s'
ro: pachetul '%s' a fost găsit în depozitul '%s'

en: package(s)
ro: pachet(e)

en: pacman was not found in PATH; skipping dependency checks.
ro: pacman nu a fost găsit în PATH; se trece peste verificarea dependenţei.

en: pacman-optimize is a little hack that should improve the performance\nof pacman when reading/writing to its filesystem-based database.\n\n
ro: pacman-optimize este un mic truc care vrea să îmbunătăţească\nperformanţa pacman la citirea/scrierea în baza sa de date bazată pe filesystem.\n\n

en: permanent, catastrophic damage to your system. If you
ro: distrugeri permanente, catastrofale în sistemul dvs. Dacă

en: placing 'fakeroot' in the BUILDENV array in %s.
ro: se plasează 'fakeroot' în câmpul BUILDENV în %s.

en: problem adding cachedir '%s' (%s)
ro: problemă la adăugarea cachedir '%s' (%s)

en: problem setting dbpath '%s' (%s)
ro: problemă la setarea dbpath '%s' (%s)

en: problem setting logfile '%s' (%s)
ro: problemă la setarea logfile '%s' (%s)

en: problem setting rootdir '%s' (%s)
ro: problemă la setarea rootdir '%s' (%s)

en: removing
ro: se elimină

en: removing %s...
ro: se elimină %s...

en: removing all files from cache...
ro: se elimină toate fișierele din cache...

en: removing old packages from cache...
ro: se elimină pachetele vechi din cache...

en: repo-add will update a package database by reading a package file.\nMultiple packages to add can be specified on the command line.\n\n
ro: repo-add will va actualiza o bază de date pachet citind un fişier pachet.\nPachetele multiple de adăugat pot fi specificate în linia de comandă.\n\n

en: repo-remove will update a package database by removing the package name\nspecified on the command line from the given repo database. Multiple\npackages to remove can be specified on the command line.\n\n
ro: repo-remove va actualiza o bază de date pachet eliminând numele pachetului\nspecificat în linia de comandă pentru baza de date repo. Pachetele\nmultiple de eliminat pot fi specificate în linia de comandă.\n\n

en: repository "%s" was not found.
ro: depozitul "%s" nu a fost găsit.

en: repository '%s' does not exist
ro: depozitul '%s' nu există

en: requires an argument
ro: cere un argument

en: resolving dependencies...
ro: se rezolvă dependenţele...

en: root path too long
ro: cale root prea lungă

en: running XferCommand: fork failed!
ro: se rulează XferCommand: eșec fork!

en: skipping target: %s
ro: se sare peste ținta: %s

en: success!
ro: succes!

en: such as arch=('%s').
ro: ca şi arch=('%s').

en: the -f and --force options are no longer recognized
ro: opţiunile -f şi --force options nu mai sunt recunoscute

en: unrecognized option
ro: opţiune nerecunoscută

en: upgrading
ro: se actualizează

en: upgrading %s...
ro: se actualizează %s...

en: usage
ro: utilizare

en: use options=(force) in the PKGBUILD instead
ro: foloseşte în schimb options=(force) în PKGBUILD

en: warning:
ro: avertisment:

en: warning: %s
ro: avertisment: %s

en: wish to run as root, please use the --asroot option.
ro: doriţi să executaţi ca root, vă rugăm să folosiţi opţiunea --asroot.

en: without sudo; install and configure sudo to auto-resolve dependencies.
ro: fără sudo; instalaţi şi configuraţi sudo pentru rezolvarea automata a dependenţelor.

en: you cannot perform this operation unless you are root.
ro: nu puteţi efectua această operaţiune decât dacă sunteţi logat root.
