Pacman package manager 3.3.1 - en to se translation catalogue (430 entries)

en: 
    Do you want to skip the above package(s) for this upgrade?
se: 
    Vill du hoppa över ovan nämnda paket för denna uppgradering?

en: 
    errors occurred, no packages were upgraded.
se: 
    fel uppstod, inga paket uppgraderades.

en: 
    use '%s {-h --help}' with an operation for available options
se: 
    använd '%s {-h --help}' med ett argument för att se tillgängliga alternativ

en:                        This program may be freely redistributed under
                           the terms of the GNU General Public License.
se:                        Det här programet får fritt distributeras under 
                           villkoren angivna i GNU General Public License.

en:       --allsource  Generate a source-only tarball including downloaded sources
se:       --allsource  Generera en tarball innehållandes enbart nerladdade källor

en:       --asdeps         install packages as non-explicitly installed
se:       --asdeps         installera paket som icke-utryckligt installerade

en:       --asexplicit     install packages as explicitly installed
se:       --asexplicit     installera paket som utryckligt installerade

en:       --asroot     Allow makepkg to run as root user
se:       --asroot     Tillåt makepkg att köras som root

en:       --cachedir <dir> set an alternate package cache location
se:       --cachedir <dir> ange en alternativ plats för paketcachen

en:       --config <path>  set an alternate configuration file
se:       --config <path>  ange en alternativ konfigurationsfil

en:       --debug          display debug messages
se:       --debug          visa felsöknings meddelanden

en:       --holdver    Prevent automatic version bumping for development PKGBUILDs
se:       --holdver    Förhindra automatisk versionsdump för utvecklingsversioner av PKGBUILDs

en:       --ignore <pkg>   ignore a package upgrade (can be used more than once)
se:       --ignore <pkg>   ignorera en paketuppdatering (kan användas mer än en gång)

en:       --ignoregroup <grp>
                           ignore a group upgrade (can be used more than once)
se:       --ignoregroup <grp>
                           ignorera en gruppuppgradering (kan användas mer än en gång)

en:       --logfile <path> set an alternate log file
se:       --logfile <path> ange en alternativ loggfil

en:       --needed         don't reinstall up to date packages
se:       --needed         ominstallera inte paket som är aktuella

en:       --noconfirm      Do not ask for confirmation when resolving dependencies
se:       --noconfirm      Fråga inte efter bekräftelse vid bestämmande av beroenden

en:       --noconfirm      do not ask for any confirmation
se:       --noconfirm      fråga inte efter bekräftelse

en:       --noprogressbar  Do not show a progress bar when downloading files
se:       --noprogressbar  Visa inte en förloppsindikator vid nerladdning av filer

en:       --noprogressbar  do not show a progress bar when downloading files
se:       --noprogressbar  visa inte en förloppsindikator vid nerladdning av filer

en:       --noscriptlet    do not execute the install scriptlet if one exists
se:       --noscriptlet    kör inte installations 'scriptlet' om en redan existerar

en:       --skipinteg  Do not fail when integrity checks are missing
se:       --skipinteg  Misslyckas inte när integritetskontroller saknas

en:       --source     Generate a source-only tarball without downloaded sources
se:       --source     Generera en tarball med enbart källkoden utan att ladda ner källor

en:     Are you sure you wish to do this?
se:     Är du säker att du vill göra det här?

en:     Remove whole content?
se:     Ta bort hela innehållet?

en:   --config <config> Use an alternate config file (instead of '%s')
se:   --config <config> Använd en alternativ konfigurationsfil (istället för '%s')

en:   -A, --ignorearch Ignore incomplete arch field in %s
se:   -A, --ignorearch Ignorera ej komplett arch fält i %s

en:   -C, --cleancache Clean up source files from the cache
se:   -C, --cleancache Rensa upp källkodsfiler från cachen

en:   -L, --log        Log package build process
se:   -L, --log        För logga över byggprocessen

en:   -R, --repackage  Repackage contents of the package without rebuilding
se:   -R, --repackage  Packa om innehållet i paketet utan att bygga om

en:   -b, --dbpath <path>  set an alternate database location
se:   -b, --dbpath <path>  ange en alternativ plats för databasen

en:   -c, --cascade        remove packages and all packages that depend on them
se:   -c, --cascade        tar bort paketen och alla paket som är beroende av dom

en:   -c, --changelog      view the changelog of a package
se:   -c, --changelog      visa ändringsloggen för ett paket

en:   -c, --clean          remove old packages from cache directory (-cc for all)
se:   -c, --clean          ta bort gamla paket från chache katalogen(-cc för alla)

en:   -c, --clean      Clean up work files after build
se:   -c, --clean      Rensa upp arbetsfiler efter skapandet av paket

en:   -d, --deps           list packages installed as dependencies [filter]
se:   -d, --deps           visa paket installerade som beroenden [filtrera]

en:   -d, --nodeps         skip dependency checks
se:   -d, --nodeps         hoppa över kontroll av beroenden

en:   -d, --nodeps     Skip all dependency checks
se:   -d, --nodeps     Hoppa över alla beroendekontroller

en:   -e, --explicit       list packages explicitly installed [filter]
se:   -e, --explicit       visa utryckligt installerade paket [filtrera]

en:   -e, --noextract  Do not extract source files (use existing src/ dir)
se:   -e, --noextract  Extrahera inte källkodsfiler (använd existerande src/ dir)

en:   -f, --force          force install, overwrite conflicting files
se:   -f, --force          tvingfa installation, skriv över motstridiga filer

en:   -f, --force      Overwrite existing package
se:   -f, --force      Skriv över existerande paket

en:   -g, --geninteg   Generate integrity checks for source files
se:   -g, --geninteg   Generera integritetskontroller för källkodsfiler

en:   -g, --groups         view all members of a package group
se:   -g, --groups         visa alla medlemmar ur paketgruppen

en:   -h, --help       This help
se:   -h, --help       Den här hjälpen

en:   -i, --info           view package information
se:   -i, --info           visa paketinformation

en:   -i, --info           view package information (-ii for backup files)
se:   -i, --info           visa paketinformation (-ii för säkerhetskopierade filer)

en:   -i, --install    Install package after successful build
se:   -i, --install    Installera paket efter lyckat bygge.

en:   -k, --check          check that the files owned by the package(s) are present
se:   -k, --check          kontrollera att filerna ägda av paketet(en) är närvarnde

en:   -k, --dbonly         only remove database entry, do not remove files
se:   -k, --dbonly         ta enbart bort databasinlägg, men ta inte bort några filer

en:   -l, --list           list the contents of the queried package
se:   -l, --list           visa innehållet i det efterfrågade paketet

en:   -l, --list <repo>    view a list of packages in a repo
se:   -l, --list <förråd>    visa en lista över paket i ett förråd

en:   -m, --foreign        list installed packages not found in sync db(s) [filter]
se:   -m, --foreign        visa installerade paket som inte hittades i sync db(s) [filter]

en:   -m, --nocolor    Disable colorized output messages
se:   -m, --nocolor    Inaktivera färglagda meddelanden

en:   -n, --nosave         remove configuration files as well
se:   -n, --nosave         ta även bort konfigurationsfiler

en:   -o, --nobuild    Download and extract files only
se:   -o, --nobuild    Ladda ner och extrahera enbart filerna

en:   -o, --owns <file>    query the package that owns <file>
se:   -o, --owns <fil>    fråga paketet som äger <fil>

en:   -p <buildscript> Use an alternate build script (instead of '%s')
se:   -p <buildscript> Använd ett alternativt byggskript (istället för '%s')

en:   -p, --file <package> query a package file instead of the database
se:   -p, --file <paket> fråga en paketfil istället för databasen

en:   -p, --print-uris     print out URIs for given packages and their dependencies
se:   -p, --print-uris     skriv ut URIn för angivna paket och dess beroenden

en:   -q, --quiet          show less information for query and search
se:   -q, --quiet          visa mindre information för en förfrågan och sökning

en:   -r, --rmdeps     Remove installed dependencies after a successful build
se:   -r, --rmdeps     Ta bort installerade beroenden efter lyckat bygge

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
se:   -r, --root <path>    ange en alternativ installations root

en:   -s, --recursive      remove dependencies also (that won't break packages)
                           (-ss includes explicitly installed dependencies too)
se:   -s, --recursive      ta även bort beroenden (som inte stör andra paket)
                           (-ss inkluderar även uttryckligt installerade beroenden

en:   -s, --search <regex> search locally-installed packages for matching strings
se:   -s, --search <regex> sök i lokalt installerade paket efter matchande strängar

en:   -s, --search <regex> search remote repositories for matching strings
se:   -s, --search <regex> sök i externa förråd efter matchande strängar

en:   -s, --syncdeps   Install missing dependencies with pacman
se:   -s, --syncdeps   Installera saknade beroende med pacman

en:   -t, --unrequired     list packages not required by any package [filter]
se:   -t, --unrequired     visa paket som inte behövs av något annat paket [filtrera]

en:   -u, --sysupgrade     upgrade installed packages (-uu allows downgrade)
se:   -u, --sysupgrade     uppgradera alla utdaterade paket (-uu möjliggör nedgradering)

en:   -u, --unneeded       remove unneeded packages (that won't break packages)
se:   -u, --unneeded       tar bort ej behövda paket (som inte stör andra paket)

en:   -u, --upgrades       list outdated packages [filter]
se:   -u, --upgrades       listar utdaterade paket [filter]

en:   -v, --verbose        be verbose
se:   -v, --verbose        var tydlig

en:   -w, --downloadonly   download packages but do not install/upgrade anything
se:   -w, --downloadonly   ladda ner paket men installera/uppdatera ingenting

en:   -y, --refresh        download fresh package databases from the server
se:   -y, --refresh        ladda ner ny databas från servern

en:   if you're sure a package manager is not already
      running, you can remove %s
se:   om du är säker på att en pakethanterare inte redan
      körs, så kan du ta bort %s

en:  %s is up to date
se:  %s är senaste versionen

en:  local database is up to date
se:  lokal databas är aktuell

en: %s contains CRLF characters and cannot be sourced.
se: %s innehåller CRLF tecken och kan inte källas

en: %s does not exist or is not a directory.
se: %s existerar inte eller är inte en katalog.

en: %s does not exist.
se: %s existerar inte.

en: %s exists in both '%s' and '%s'
se: %s existerar i både '%s' oc i '%s'

en: %s is designated as a HoldPkg.
se: %s är utnämnd som en HoldPkg.

en: %s is invalid or corrupted
se: %s är invalid eller korrumperad

en: %s is not allowed to be empty.
se: %s får inte att vara tom.

en: %s is not allowed to contain hyphens.
se: %s får inte innehålla bindestreck.

en: %s is not allowed to start with a hyphen.
se: %s får inte börja med ett bindestreck

en: %s is not available for the '%s' architecture.
se: %s är inte tillgänglig för arkitekturen '%s'.

en: %s is owned by %s %s
se: %s ägs av %s %s

en: %s not found, searching for group...
se: %s hittades inte, söker efter grupp...

en: %s not found.
se: % hittades inte.

en: %s package not found, searching for group...
se: %s paketet hittades inte, söker efter grupp...

en: %s was not found in the build directory and is not a URL.
se: %s hittades inte i byggkatalogen och är inte ett URL

en: %s: %d total files, %d missing file(s)
se: %s: %d totalt antal filer, %d saknade filer

en: %s: %s exists in filesystem
se: %s: %s existerar i filsystemet

en: '%s' does not have a valid archive extension.
se: '%s' har inte ett giltigt suffix för arkiv.

en: '%s' is not a package file, skipping
se: '%s' är inte en paketfil, hoppar över

en: '%s' is not a valid archive extension.
se: '%s' är inte ett giltig paket-suffix

en: '%s' is not a valid debug level
se: '%s' är inte en giltig felsökningsnivå

en: '%s': not found in local db
se: '%s': hittades inte i lokala db

en: '%s': not found in sync db
se: '%s': hittades inte i synkad db

en: (none)
se: (ingen)

en: :: %s conflicts with %s. Remove %s?
se: :: %s strider mot %s. Ta bort %s?

en: :: %s is in IgnorePkg/IgnoreGroup. Install anyway?
se: :: %s finns i IgnorePkg/IgnoreGroup. Installera ändå?

en: :: %s-%s: local version is newer. Upgrade anyway?
se: :: %s-%s: den lokala versionen är nyare. Uppgradera ändå?

en: :: %s: conflicts with %s
se: :: %s: strider mot %s

en: :: %s: requires %s
se: :: %s: behöver %s

en: :: Do you want to cancel the current operation
    :: and upgrade these packages now?
se: :: Vill du avbryta den nuvarande operationen
    :: och uppgradera dessa paket nu?

en: :: File %s is corrupted. Do you want to delete it?
se: :: Filen %s är korrupt. Vill du ta bort den?

en: :: Install %s from group %s?
se: :: Installera %s från gruppen %s?

en: :: Install whole content?
se: :: installera hela innehållet

en: :: Remove %s from group %s?
se: :: Ta bort %s från gruppen %s

en: :: Replace %s with %s/%s?
se: :: Ersätt %s med %s/%s?

en: :: Retrieving packages from %s...
se: Hämtar paket från %s...

en: :: Starting full system upgrade...
se: :: Påbörjar full systemuppgradering...

en: :: Synchronizing package databases...
se: :: Synkroniserar paketdatabasen...

en: :: The following packages should be upgraded first :
se: :: Följande paket borde uppgraderas först :

en: :: group %s (including ignored packages):
se: :: gruppen %s (inklusive ignorerade paket):

en: :: group %s:
se: :: grupp %s:

en: :: the following package(s) cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
se: :: följande paket kan inte uppgraderas på grund av olösliga beroenden:

en: A package has already been built, installing existing package...
se: Ett paket har redan blivit byggt, installerar existerande paket...

en: A package has already been built. (use -f to overwrite)
se: Ett paket har redan blivit byggt, (använd -f för att skriva över)

en: Aborting...
se: Avbryter...

en: Adding %s...
se: Lägger till %s...

en: Adding delta '%s'
se: Lägger till delta '%s'

en: Adding install script...
se: Lägger till installationsskript...

en: Adding package '%s'
se: Lägger till paket '%s'

en: Adding package changelog...
se: Lägger till paketets ändringslogg...

en: An entry for '%s' already existed
se: Ett inlägg för '%s' existerade redan

en: Architecture   :
se: Arkitektur             :

en: Backup Files:
se: Säkerhetskopierade Filer:

en: Because pacman uses many small files to keep track of packages,\nthere is a tendency for these files to become fragmented over time.\nThis script attempts to relocate these small files into one\ncontinuous location on your hard drive. The result is that the hard\ndrive should be able to read them faster, since the hard drive head\ndoes not have to move around the disk as much.\n
se: På grund av att pacman använder flera mindre filer för att hålla koll på paketen,\nså finns det en tendens att dessa filer blir fragmenterade över tiden.\nDetta skript försöker att omlokalisera dessa små filer till en\nkontinuerlig plats på hårddsiken. Resultatet är att hårddisken\nborde kunna läsa dom snabbare, eftersom hårdiskens huvud\ninte behöver flytta runt sig på disken så mycket.\n

en: Build Date     :
se: Skapad den             :

en: Build Failed.
se: Build misslyckades

en: Cache directory: %s
se: Cacheförråd: %s

en: Cannot create temp directory for database building.
se: Kan inte skapa temporär katalog för att bygga databasen.

en: Cannot find openssl.
se: Kan inte gitta openssl.

en: Cannot find the sudo binary! Is sudo installed?
se: Kan inte hitta binären sudo! Är sudo installerat?

en: Cannot find the xdelta3 binary! Is xdelta3 installed?
se: Kan inte gitta xdelta3 binär! Är xdelta3 installerat?

en: Checking Buildtime Dependencies...
se: Kollar beroenden för bygget...

en: Checking Runtime Dependencies...
se: Kollar Beroenden för körning...

en: Checking integrity...
se: Kontrollerar integritet...

en: Cleaning up ALL files from %s.
se: Rensar upp ALLA filer från %s

en: Cleaning up...
se: Städar upp...

en: Compressed Size: %6.2f K
se: Komprimerad Storlek: %6.2f K

en: Compressing man and info pages...
se: Komprimerar man och info sidor...

en: Compressing package...
se: Komprimerar paket...

en: Compressing source package...
se: Komprimerar källpaket...

en: Computing md5 checksums...
se: Beräknar md5 kontrollsummor...

en: Conflicts With :
se: Strider Mot    :

en: Copyright (C) 2006-2008 Aaron Griffin <aaron@archlinux.org>.\nCopyright (c) 2007-2008 Dan McGee <dan@archlinux.org>.\n\nThis is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
se: Copyright (c) 2006-2008 Aaron Griffin <aaron@archlinux.org>.\nCopyright (c) 2007-2008 Dan McGee <dan@archlinux.org>.\n\nDet här är fri mjukvara: sekällkoden för information om kopiering.\nDet medföljer INGEN GARANTI, i den utsträckning som är tillåtet enligt lag.\n

en: Copyright (c) 2006-2009 Pacman Development Team <pacman-dev@archlinux.org>.\nCopyright (C) 2002-2006 Judd Vinet <jvinet@zeroflux.org>.\n\nThis is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
se: Copyright (c) 2006-2009 Pacmans Utvecklingsteam <pacman-dev@archlinux.org>.\nCopyright (C) 2002-2006 Judd Vinet <jvinet@zeroflux.org>.\n\nDet här är fri mjukvara; se källkoden för information om kopiering.\nDet medföljer INGEN GARANTI, i den utsträckning som är tillåtet enligt lag.\n

en: Could not resolve all dependencies.
se: Kan inte lösa alla beroenden.

en: Creating 'deltas' db entry...
se: Skapar 'deltas' databasinlägg...

en: Creating 'depends' db entry...
se: Skapar 'depends' databasinlägg...

en: Creating 'desc' db entry...
se: Skapar 'desc' databasinlägg

en: Creating package...
se: Skapar paket...

en: Creating source package...
se: Skapar källpaket

en: Creating updated database file '%s'
se: Skapar uppdaterad databasfil '%s'

en: Database directory cleaned up
se: Databaskatalog upprensad

en: Database directory: %s
se: Databaskatalog: %s

en: Delta matching '%s' not found.
se: Matchande delta '%s' hittades inte.

en: Depends On     :
se: Beror på       :

en: Description    :
se: Beskrivning    :

en: Determining latest bzr revision...
se: Fastställer senaste bzr revisionen...

en: Determining latest cvs revision...
se: Fastställer senaste cvs revisionen...

en: Determining latest darcs revision...
se: Fastställer senaste darcs revisionen...

en: Determining latest git revision...
se: Fastställer senaste git revisionen...

en: Determining latest hg revision...
se: Fastställer senaste hg revisionen...

en: Determining latest svn revision...
se: Fastställer senaste svn revisionen...

en: Do not use the '-F' option. This option is only for use by makepkg.
se: Använd inte flaggan '-F'. Detta argument är enbart för användning av makepkg.

en: Do you want to remove %s?
se: Vill du ta bort %s?

en: Do you want to remove ALL files from cache?
se: Vill du ta bort ALLA filer från cacen?

en: Do you want to remove outdated packages from cache?
se: Vill du ta bort utdaterade paket från cachen?

en: Do you want to remove these packages?
se: Vill du ta bort dessa paket?

en: Do you want to remove uninstalled packages from cache?
se: Vill du ta bort ej installerade paket från cachen?

en: Do you want to remove unused repositories?
se: Vill du ta bort oanvända förråd?

en: Download Size  : %6.2f K
se: Storlek att ladda ner  : %6.2f K

en: Downloading %s...
se: Laddar ner %s...

en: ERROR:
se: FEL:

en: ERROR: Can not create temp directory for database building.
se: FEL: Kan inte skapa en temporär katalog för databas hantering.

en: Entering fakeroot environment...
se: Påbörjar en fakeroot miljö...

en: Errors occurred, no packages were upgraded.
se: Fel uppstod, inga paket uppgraderades.

en: Example for GPL'ed software: license=('GPL').
se: Exempel för GPL licenserad mjukvara: license=('GPL').

en: Example:  repo-add /path/to/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0.pkg.tar.gz
se: Exempel:  repo-add /sökväg/till/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0.pkg.tar.gz

en: Example:  repo-remove /path/to/repo.db.tar.gz kernel26
se: Exampel:  repo-remove /sökväg/till/repo.db.tar.gz kernel26

en: Explicitly installed
se: Uttryckligt installerad

en: Extracting %s with %s
se: Extraherar %s med %s

en: Extracting Sources...
se: Extraherar Källor...

en: Extracting database to a temporary location...
se: Extraherar databas till en temporär plats...

en: FAILED
se: MISSLYCKADES

en: Failed to acquire lockfile: %s.
se: Misslyckades att hämta låsfil: %s.

en: Failed to create package file.
se: Misslyckades att skapa paketfil.

en: Failed to create source package file.
se: Misslyckades att skapa källkodsfil.

en: Failed to extract %s
se: Misslyckades att extrahera %s

en: Failed to install all missing dependencies.
se: Misslyckades att installera alla saknade beroenden.

en: Failed to install built package(s).
se: Misslyckades att installera byggt/byggda paket.

en: Failed to remove installed dependencies.
se: Misslyckades att ta bort installerade beroenden.

en: Failure while downloading %s
se: Misslyckande vid nerladdning av %s

en: Fakeroot must be installed if using the 'fakeroot' option
se: Fakeroot måste vara installerad för att kunna använda alternativet 'fakeroot'

en: File %s does not seem to be a valid package, remove it?
se: Filen %s verkar inte vara ett giltigt paket, ta bort det?

en: File '%s' not found.
se: Filen '%s' hittades inte.

en: Finished making: %s
se: Kompilering klar: %s

en: Finished. Your pacman database has been optimized.
se: Klar. Pacmans databas har blivit optimerad.

en: Found %s in build dir
se: Hittade %s i byggkatalogen

en: Generating .PKGINFO file...
se: Genererar .PKGINFO fil...

en: Generating checksums for source files...
se: Generera kontrollsummor för källfiler.

en: Groups         :
se: Grupper        :

en: Held by process %s
se: Hålld av processen %s

en: HoldPkg was found in target list. Do you want to continue?
se: HoldPkg hittades i mållistan. Vill du fortsätta?

en: If -p is not specified, makepkg will look for '%s'
se: Om -p inte är specifierad, så kommer makepkg leta efter '%s'

en: In addition, please run makepkg -C outside of your cache directory.
se: Utöver detta, var vänlig och kör makepkg -C utanför din cachekatalog.

en: Install Date   :
se: Installerad den        :

en: Install Reason :
se: Skäl till installation :

en: Install Script :
se: Installations Skript   :

en: Install script %s not found.
se: Installationsskript %s hittades inte

en: Install scriptlet (%s) does not exist.
se: Installations scriptlet (%s) existerar inte.

en: Installed Size : %6.2f K
se: Installerad Storlek : %6.2f K

en: Installed as a dependency for another package
se: Installerad som beroende till ett annat paket

en: Installing missing dependencies...
se: Installerar saknade beroenden...

en: Integrity check FAILED, reverting to old database.
se: Integritetskontroll MISSLYCKADES, återgår till den gamla databasen.

en: Integrity checks (%s) differ in size from the source array.
se: Integritetskontrollen (%s) skiljer sig i storlek från källkodsraden

en: Integrity checks are missing.
se: Integritetskontroller saknas.

en: Invalid command name '%s' specified.
se: Ogiltigt kommandonamn '%s' angett.

en: Invalid integrity algorithm '%s' specified.
se: Ogiltig integritets algoritm '%s' angiven

en: Invalid package file '%s'.
se: Ej giltig paketfil '%s'.

en: Leaving fakeroot environment.
se: Lämnar fakeroot miljö.

en: Licenses       :
se: Licenser       :

en: MD5 Sum        :
se: MD5 Summa      :

en: MD5sum'ing the old database...
se: MD5summerar den gamla databasen...

en: MISSING		%s
se: SAKNAR		%s

en: MODIFIED	%s
se: MODIFIERAD	%s

en: Making and MD5sum'ing the new database...
se: Skapar en MD5summa av den nya databasen...

en: Making package: %s
se: Skapar paket: %s

en: Missing Dependencies:
se: Saknade Beroenden:

en: Missing dependencies cannot be installed or removed as a normal user
se: Saknade beroenden kan inte installeras eller tas bort av en normal användare

en: Missing pkg/ directory.
se: Saknar pkg/ katalog

en: NOT FOUND
se: HITTADES INTE

en: Name           :
se: Namn           :

en: New optional dependencies for %s
se: Nya valfria beroenden för %s

en: No
se: Nej

en: No files have been removed.
se: Inga filer har blivit borttagna.

en: No package owns %s
se: Inget paket äger %s

en: No packages modified, nothing to do.
se: Inga paket modifierade, ingenting att göra.

en: No packages remain, creating empty database.
se: Inga paket finns kvar, skapar en tom databas.

en: None
se: Ingen

en: Not Modified	%s
se: Ej Modifierad	%s

en: Note that many packages may need a line added to their %s
se: Notera att många paket kan behöva lägga till en rad i deras %s

en: One or more files did not pass the validity check!
se: En eller flera filer klarade inte valideringstestet.

en: Optional Deps  :
se: Alternativa Beroenden  :

en: Optional dependencies for %s
se: Valfria beroenden för %s

en: Options:
se: Alternativ:

en: Package matching '%s' not found.
se: Paket matchande '%s' hittades inte.

en: Packager       :
se: Paketerare             :

en: Packaging Failed.
se: Paketerning Misslyckades.

en: Pacman failed to install missing dependencies.
se: Pacman misslyckades att installera saknade beroenden

en: Pacman lock file was found. Cannot run while pacman is running.
se: Pacmans låsfil hittades. Kan inte köras medans pacman körs.

en: Pacman returned a fatal error (%i): %s
se: Pacman returnerade ett allvarligt fel (%i): %s

en: Part of the package group has already been built. (use -f to overwrite)
se: En del av paketgruppen har redan blivit byggd. (använd -f för att skriva över)

en: Passed
se: Godkänd

en: Please add a license line to your %s!
se: Var vänlig och lägg till en licens rad i din %s!

en: Please rerun makepkg without the --asroot flag.
se: Var vänlig och kör om makepkg utan flaggan --asroot.

en: Problem removing files; you may not have correct permissions in %s
se: Problem vid bortagning av filer: du kanske inte har korrekta filrättigheter i %s

en: Proceed with download?
se: Forsätt med nerladdning?

en: Proceed with installation?
se: Fortsätt med installation?

en: Provides       :
se: Tillhandahåller :

en: Provides array cannot contain comparison (< or >) operators.
se: Provides raden kan inte innehålla jämförande (< eller >) tecken

en: Purging other files...
se: Rensar andra filer...

en: Remove (%d):
se: Ta bort (%d):

en: Removing doc files...
se: Tar bort doc filer...

en: Removing empty directories...
se: Tar bort tomma katalaoger...

en: Removing existing entry '%s'...
se: Tar bort existerande inlägg '%s'...

en: Removing existing pkg/ directory...
se: Tar bort existerande pkg/ katalog....

en: Removing libtool .la files...
se: Tar bort libtool .la filer...

en: Replaces       :
se: Ersätter       :

en: Repository     :
se: Förråd         :

en: Repository file '%s' could not be created.
se: Förrådsfilen '%s' kunde inte skapas.

en: Repository file '%s' is not a proper pacman database.
se: Förrådsfilen '%s' är inte en riktig pacman databas.

en: Repository file '%s' was not found.
se: Förrådsfilen '%s' hittades inte.

en: Required By    :
se: Behövs av      :

en: Retrieving Sources...
se: Hämtar Källor...

en: Rotating database into place...
se: Roterar databasen på plats...

en: Running makepkg as an unprivileged user will result in non-root
se: Att köra makepkg som en ej privilegierad användare resulterar i att root

en: Running makepkg as root is a BAD idea and can cause
se: Att köra makepkg som root är en DÅLIG ide och kan orsaka

en: Searching for delta '%s'...
se: Söker efter delta '%s'...

en: Searching for package '%s'...
se: Söker efter paketet '%s'...

en: Skipping dependency checks.
se: Hoppar över kontroll av beroenden.

en: Skipping source extraction       -- using existing src/ tree
se: Hoppar över extrahering av källkod           -- använder existerande src/ träd

en: Skipping source integrity checks -- using existing src/ tree
se: Hoppar över integritetskontroll av källkod   -- använder existerande src/ träd

en: Skipping source retrieval        -- using existing src/ tree
se: Hoppar över hämtning av källkod              -- använder existerande src/ träd

en: Source cache cleaned.
se: Källkods cache rensad

en: Source destination must be defined in %s.
se: Källdestination måste anges i %s.

en: Source package created: %s
se: Källkodspaket skapat: %s

en: Sources are ready.
se: Källor är redo.

en: Starting %s()...
se: Startar %s()...

en: Starting build()...
se: Påbörjar build()...

en: Stripping debugging symbols from binaries and libraries...
se: Tar bort felsökningssymboler från binärer och bibliotek...

en: Syncing database to disk...
se: Synkroniserar databas till disk...

en: Tar'ing up %s failed.
se: Uppackning av %s misslyckades

en: Tar'ing up %s...
se: Packar up %s...

en: Targets (%d):
se: Mål (%d):

en: The --asroot option is meant for the root user only.
se: Alternativet --asroot är menat för root-användaren enbart.

en: The download program %s is not installed.
se: Nerladdningsprogramet %s är inte installerat.

en: The package directory is empty, there is nothing to repackage!
se: Paket katalogen är tom, det finns inget att paketera om!

en: The package group has already been built, installing existing packages...
se: Paketgruppen har redan blivit byggd, installerar existerande paket...

en: The package group has already been built. (use -f to overwrite)
se: Paketgruppen har redan blivit byggd. (använd -f för att skriva över)

en: The source directory is empty, there is nothing to build!
se: Källkods katalogen är tom, det finns inget att bygga!

en: There is no agent set up to handle %s URLs. Check %s.
se: Det finns ingen agent angedd för att hantera %s URL. Kolla %s.

en: These options can be passed to pacman:
se: Dessa argument kan skickas till pacman:

en: Tidying install...
se: Städar upp efter installationen...

en: Total Download Size:    %.2f MB
se: Totalt Nerladdad Storlek:    %.2f MB

en: Total Installed Size:   %.2f MB
se: Totalt Installerad Storlek:  %.2f MB

en: Total Removed Size:   %.2f MB
se: Totalt Bortagen Storlek:    %.2f MB

en: Unable to find source file %s for extraction.
se: Kunde inte hitta källkodsfil %s att extrahera.

en: Unable to find source file %s to generate checksum.
se: Kunde inte hitta källfil %s för att generera kontrollsumma

en: Unknown
se: Okänd

en: Untar'ing %s failed.
se: Uppackning av %s misslyckades.

en: Usage: %s [options]
se: Användning: %s [alternativ]

en: Usage: %s [pacman_db_root]
se: Användning: %s [pacman_db_root]

en: Usage: repo-add [-q] <path-to-db> <package|delta> ...\n
se: Användning: repo-add [-q] <path-to-db> <package|delta> ...\n

en: Usage: repo-remove [-q] <path-to-db> <packagename|delta> ...\n\n
se: Användning: repo-remove [-q] <path-to-db> <packagename|delta> ...\n\n

en: Use the -q/--quiet flag to minimize output to basic messages, warnings,\nand errors\n\n
se: Använd flaggan -q/--quiet för att minimera utdatan från vanliga meddelanden, varningar,\noch fel\n\n

en: Using cached copy of %s
se: Använder cachad kopia av %s

en: Validating source files with %s...
se: Validerar källfiler med %s...

en: Version found: %s
se: Version hittad: %s

en: WARNING:
se: VARNING:

en: Yes
se: Ja

en: You do not have write permission to store downloads in %s.
se: Du har inte skrivrättigheter för att spara nerladdningar i %s.

en: You must have correct permissions to optimize the database.
se: Du måste ha korrekta rättigheter för att optimera databasen.

en: \0--holdver and --forcever cannot both be specified
se: \0--holdver och --forcever kan inte båda användas

en: applying deltas...
se: applicerar deltas...

en: cannot determine ownership of a directory
se: kan inte bestämma äganderätt till en katalog

en: cannot determine real path for '%s': %s
se: kan inte bestämma riktig sökväg för '%s': %s

en: checking delta integrity...
se: kollar delta integritet...

en: checking dependencies...
se: kollar beroenden...

en: checking for file conflicts
se: letar efter filkonflikter

en: checking for file conflicts...
se: kollar efter filkonflikter...

en: checking package integrity...
se: kontrollerar paketintegritet...

en: config file %s could not be read.
se: konfigurationsfilen %s kunde inte läsas

en: config file %s, line %d: All directives must belong to a section.
se: konfigurationsfil %s, rad %d: Alla direktiv måste tillhöra en sektion.

en: config file %s, line %d: bad section name.
se: konfigurationsfil %s, rad %d: ogiltigt sektionsnamn.

en: config file %s, line %d: directive '%s' not recognized.
se: konfigurationsfil %s, rad %d: direktiv '%s' känns inte igen

en: config file %s, line %d: syntax error in config file- missing key.
se: konfigurationsfil %s, rad %d: syntax fel i konfigurationsfil- saknar nyckel.

en: could not access cache directory
se: kunde inte få tillgång till cachekatalogen

en: could not access database directory
se: kunde inte få tillgång till databaskatalogen

en: could not add server URL to database '%s': %s (%s)
se: kunde inte lägga till serverns URL till databasen '%s': %s (%s)

en: could not calculate checksums for %s
se: kunde inte beräkna kontrollsummor för %s

en: could not chdir to download directory %s
se: kunde inte chdir till nerladdningskatalogen% s

en: could not create new cache directory
se: kunde inte skapa en ny cachekatalog

en: could not register '%s' database (%s)
se: kunde inte registrera '%s' databas (%s)

en: could not register 'local' database (%s)
se: kunde inte registrera 'local' databas (%s)

en: could not remove cache directory
se: kunde inte ta bort cachkatalogen

en: could not remove repository directory
se: kunde inte ta bort förrådskatalog

en: diff tool was not found, please install diffutils.
se: verktyget diff hittades inte, var vänlig och installera diffutils.

en: downloading %s...
se: laddar ner %s...

en: error:
se: fel:

en: error: %s
se: fel: %s

en: failed to commit transaction (%s)
se: misslyckades att påbörja överföringen (%s)

en: failed to init transaction (%s)
se: misslyckades att initialisera överföringen (%s)

en: failed to initialize alpm library (%s)
se: misslyckades att initialisera alpm bibliotek (%s)

en: failed to prepare transaction (%s)
se: misslyckades att förbereda överföring (%s)

en: failed to read file '%s': %s
se: misslyckades att läsa fil '%s': %s

en: failed to release transaction (%s)
se: misslyckades att frigöra överföringen (%s)

en: failed to synchronize any databases
se: misslyckades att synkronisera någon databas

en: failed to update %s (%s)
se: misslyckades att uppdatera %s (%s)

en: failed.
se: misslyckades.

en: file path too long
se: sökväg till fil för lång

en: file(s)
se: fil(er)

en: function:
se: funktion:

en: function: %s
se: funktion: %s

en: generating %s with %s...
se: genererar %s med %s...

en: group "%s" was not found
se: gruppen "%s" hittades inte

en: in the BUILDENV array in %s.
se: i BUILDENV raden i %s.

en: installing
se: installerar

en: installing %s...
se: installerar %s...

en: invalid option
se: ogiltigt alternativ

en: invalid value for 'CleanMethod' : '%s'
se: ogiltigt värde för 'CleanMethod' : '%s'

en: loading package data...
se: laddar paketdata...

en: looking for inter-conflicts...
se: letar efter interna konflikter...

en: malloc failure: could not allocate %zd bytes
se: malloc misslyckande: kunde inte allokera %zd bytes

en: missing package function for split package '%s'
se: saknar paketfunktion för att dela paket '%s'

en: no URL for package: %s
se: inget URL för paketet: %s

en: no changelog available for '%s'.
se: ingen ändringslogg tillgänglig för '%s'.

en: no file was specified for --owns
se: ingen fil specifierades för --owns

en: no operation specified (use -h for help)
se: ingen operation specifierad (använd -h för hjälp)

en: no targets specified (use -h for help)
se: inga mål angedda (använd -h för hjälp)

en: no usable package repositories configured.
se: inga användbara paketförråd konfigurerade.

en: only one operation may be used at a time
se: enbart en operation kan användas på samma gång

en: operation
se: argument

en: operations:
se: argument:

en: options
se: alternativ

en: options array contains unknown option '%s'
se: options raden innehåller okända parametrar '%s'

en: ownership of the packaged files. Try using the fakeroot environment by
se: inte äger paketfilerna. Försök att använda fakeroot variabeln genom

en: package "%s" not found
se: paketet "%s" hittades inte

en: package '%s' was not found
se: paketet '%s' hittades inte

en: package '%s' was not found in repository '%s'
se: paketet '%s' hittades inte i förrådet '%s'

en: package(s)
se: paket

en: pacman was not found in PATH; skipping dependency checks.
se: pacman hittades inte i PATH; hoppar över kontroll av beroenden.

en: pacman-optimize is a little hack that should improve the performance\nof pacman when reading/writing to its filesystem-based database.\n\n
se: pacman-optimize är ett litet hack som skall förbättra prestandan\navpacman vid läsning/skrivning till dess filsystems-baserade databas.\n\n

en: permanent, catastrophic damage to your system. If you
se: permanent, katastrofal skada till ditt system. Om du

en: placing 'fakeroot' in the BUILDENV array in %s.
se: att placera 'fakeroot' i BUILDENV raden i %s.

en: problem adding cachedir '%s' (%s)
se: problem med att lägga till cachedir '%s' (%s)

en: problem setting dbpath '%s' (%s)
se: problem med att ange dbpath '%s' (%s)

en: problem setting logfile '%s' (%s)
se: problem med att ange loggfil '%s' (%s)

en: problem setting rootdir '%s' (%s)
se: problem med att ange rootdir '%s' (%s)

en: removing
se: tar bort

en: removing %s...
se: tar bort %s...

en: removing all files from cache...
se: tar bort alla filer från cachen...

en: removing old packages from cache...
se: tar bort gamla paket från cachen...

en: repo-add will update a package database by reading a package file.\nMultiple packages to add can be specified on the command line.\n\n
se: repo-add kommer uppdatera en paketdatabas genom att läsa en paketfil.\nAtt lägga till flera paket kan specifieras via kommandotolken.\n\n

en: repo-remove will update a package database by removing the package name\nspecified on the command line from the given repo database. Multiple\npackages to remove can be specified on the command line.\n\n
se: repo-remove kommer att uppdatera en paketdatabas genom att ta bort paketnamnet\nsom angetts via kommandotolken från den givna förrådsdatabasen. Flera\npaket att tas bort kan anges via kommandotolken.\n\n

en: repository "%s" was not found.
se: förrådet "%s" hittades inte.

en: repository '%s' does not exist
se: förrådet '%s' existerar inte

en: requires an argument
se: kräver ett argument

en: resolving dependencies...
se: löser beroenden...

en: root path too long
se: sökväg till root för lång

en: running XferCommand: fork failed!
se: vid körning av XferCommand: delning misslyckades!

en: skipping target: %s
se: hoppar över målet: %s

en: success!
se: lyckades!

en: such as arch=('%s').
se: som arch=('%s').

en: the -f and --force options are no longer recognized
se: Flaggorna -f och --force känns inte längre igen

en: unrecognized option
se: okänt alternativ

en: upgrading
se: uppgraderar

en: upgrading %s...
se: uppgraderar %s...

en: usage
se: användning

en: use options=(force) in the PKGBUILD instead
se: använd options=(force) i PKGBUILD istället

en: warning:
se: varning:

en: warning: %s
se: varning: %s

en: wish to run as root, please use the --asroot option.
se: vill köra som root, var vänlig använd --asroot

en: without sudo; install and configure sudo to auto-resolve dependencies.
se: utan att använda sudo; installera och konfigurera sudo för att automatiskt lösa beroenden

en: you cannot perform this operation unless you are root.
se: du kan inte genomföra denna operation om du inte är root.
