Pacman package manager 3.3.1 - en to tr translation catalogue (438 entries)

en: 
    Do you want to skip the above package(s) for this upgrade?
tr: 
    Güncelleme esnasında yukarıdaki paket(ler)i atlamak ister misiniz?

en: 
    errors occurred, no packages were upgraded.
tr: 
    hata oluştu, hiçbir paket güncellenemedi.

en: 
    use '%s {-h --help}' with an operation for available options
tr: 
    daha ayrıntılı bilgi için '%s {-h --help}' kullanın

en:                        This program may be freely redistributed under
                           the terms of the GNU General Public License.
tr:                        Bu yazılım GNU Genel Kamu Lisansı hükümlerine
                           uymak şartıyla özgürce dağıtılabilir.

en:       --allsource  Generate a source-only tarball including downloaded sources
tr:       --allsource     Paketi derlemek yerine kaynak kodlarını barındıran sıkıştırılmış tar arşivi oluştur

en:       --asdeps         install packages as non-explicitly installed
tr:       --asdeps     paket(ler)i bağımlılık olarak kur

en:       --asexplicit     install packages as explicitly installed
tr:       --asexplicit     paket(ler)i doğrudan kurulmuş paket olarak kur

en:       --asroot     Allow makepkg to run as root user
tr:       --asroot     makepkg komutunun yönetici haklarıyla çalıştırılmasına izin ver

en:       --cachedir <dir> set an alternate package cache location
tr:       --cachedir <dir> farklı bir önbellek yolu ayarla

en:       --config <path>  set an alternate configuration file
tr:       --config <yol>   farklı bir ayar dosyası seç

en:       --debug          display debug messages
tr:       --debug          hata ayıklama çıktılarını göster

en:       --holdver    Prevent automatic version bumping for development PKGBUILDs
tr:       --holdver    Geliştirme sırasında kullanılan PKGBUILD dosyasına otomatik sürüm numarası atanmasını engelle

en:       --ignore <pkg>   ignore a package upgrade (can be used more than once)
tr:       --ignore <pkg>   paket güncellemesini görmezden gel (birden çok paket için kullanılabilir)

en:       --ignoregroup <grp>
                           ignore a group upgrade (can be used more than once)
tr:       --ignoregroup <grp>
                          güncelleme sırasında grubu görmezden gel (birden çok grup için kullanılabilir)

en:       --logfile <path> set an alternate log file
tr:       --logfile <yol> farklı bir kayıt dosyası seç

en:       --needed         don't reinstall up to date packages
tr:       --needed         güncel paketleri tekrar yükleme

en:       --noconfirm      Do not ask for confirmation when resolving dependencies
tr:       --noconfirm      Bağımlılıklar çözümlenirken onay isteme

en:       --noconfirm      do not ask for any confirmation
tr:       --noconfirm      herhangi bir onay isteme

en:       --noprogressbar  Do not show a progress bar when downloading files
tr:       --noprogressbar  Dosyalar indirilirken durum çubuğu gösterme

en:       --noprogressbar  do not show a progress bar when downloading files
tr:       --noprogressbar  dosyaları indirirken durum çubuğu gösterme

en:       --noscriptlet    do not execute the install scriptlet if one exists
tr:       --noscriptlet    kurulum betiği varsa çalıştırma

en:       --skipinteg  Do not fail when integrity checks are missing
tr:      --skipinteg  Bütünlük kontrolü başarısız olsa bile devam et

en:       --source     Generate a source-only tarball without downloaded sources
tr:       --source     Paketi derlemek yerine inşa dosyalarını barındıran sıkıştırılmış tar arşivi oluştur

en:     Are you sure you wish to do this?
tr:     Bunu yapmak istediğinize emin misiniz?

en:     Remove whole content?
tr:     Tüm içerik silinsin mi?

en:   --config <config> Use an alternate config file (instead of '%s')
tr:   --config <yapılandırma_dosyasi> '%s' yerine farklı bir yapılandırma dosyası kullan

en:   -A, --ignorearch Ignore incomplete arch field in %s
tr:   -A, --ignorearch %s içindeki eksik mimari alanını gözardı et

en:   -C, --cleancache Clean up source files from the cache
tr:   -C, --cleancache Kaynak paketlerini önbellekten sil

en:   -L, --log        Log package build process
tr:   -L, --log        Paket derleme işleminin kaydını tut

en:   -R, --repackage  Repackage contents of the package without rebuilding
tr:   -R, --repackage  Derleme yapmadan yeniden paketle

en:   -b, --dbpath <path>  set an alternate database location
tr:   -b, --dbpath <yol>   farklı bir veritabanı yolu belirle

en:   -c, --cascade        remove packages and all packages that depend on them
tr:   -c, --cascade       paket(ler)i ve on(lar)a ait tüm bağımlılıkları kaldır

en:   -c, --changelog      view the changelog of a package
tr:   -c, --changelog      paketin değişim kaydını göster

en:   -c, --clean          remove old packages from cache directory (-cc for all)
tr:   -c, --clean          önbellekteki eski paketleri kaldır (hepsi için -cc)

en:   -c, --clean      Clean up work files after build
tr:   -c, --clean      Derlenme sonrası oluşan dosyaları temizle

en:   -d, --deps           list packages installed as dependencies [filter]
tr:   -d, --deps           bağımlılık olarak yüklenen paketleri listele [filtre]

en:   -d, --nodeps         skip dependency checks
tr:   -d, --nodeps        bağımlılık kontrolünü atla

en:   -d, --nodeps     Skip all dependency checks
tr:   -d, --nodeps     Tüm bağımlılık kontrollerini atla

en:   -e, --explicit       list packages explicitly installed [filter]
tr:   -e, --explicit       doğrudan kurulan paketleri listele [filtre]

en:   -e, --noextract  Do not extract source files (use existing src/ dir)
tr:   -e, --noextract  Kaynak dosyalarını açma (mevcut src/ dizinini kullan)

en:   -f, --force          force install, overwrite conflicting files
tr:   -f, --force        kurulumu zorla, çakışan dosyaların üzerine yaz

en:   -f, --force      Overwrite existing package
tr:   -f, --force      Mevcut paketlerin üstüne yaz

en:   -g, --geninteg   Generate integrity checks for source files
tr:   -g, --geninteg   Kaynak dosyaları için bütünlük kontrolleri oluştur

en:   -g, --groups         view all members of a package group
tr:   -g, --groups         paket grubundaki tüm paketleri göster

en:   -h, --help       This help
tr:   -h, --help       Bu yardım seçeneklerini görüntüle

en:   -i, --info           view package information
tr:   -i, --info           paket bilgisini göster

en:   -i, --info           view package information (-ii for backup files)
tr:   -i, --info           paket bilgisini göster (yedek dosyaları için -ii)

en:   -i, --install    Install package after successful build
tr:   -i, --install    Derlenme tamamlandıktan sonra paketi yükle

en:   -k, --check          check that the files owned by the package(s) are present
tr:   -k, --check          pakette bulunan dosyaların varlığını kontrol et

en:   -k, --dbonly         only remove database entry, do not remove files
tr:   -k, --dbonly         yalnızca veritabanı kayıtlarını kaldır, dosyaları silme

en:   -l, --list           list the contents of the queried package
tr:   -l, --list           sorgulanan paketin içeriğini listele

en:   -l, --list <repo>    view a list of packages in a repo
tr:   -l, --list <depo>    depodaki paket listesini göster

en:   -m, --foreign        list installed packages not found in sync db(s) [filter]
tr:   -m, --foreign        senkronize veritabanında bulunmayan paketleri listele [filtre]

en:   -m, --nocolor    Disable colorized output messages
tr:   -m, --nocolor    Renklendirilmiş çıktı kullanma

en:   -n, --nosave         remove configuration files as well
tr:   -n, --nosave         yapılandırma dosyalarını da sil

en:   -o, --nobuild    Download and extract files only
tr:   -o, --nobuild    Dosyaları yalnızca indir ve aç

en:   -o, --owns <file>    query the package that owns <file>
tr:   -o, --owns <dosya>   <dosya> adlı dosyayı içeren paketi sorgula

en:   -p <buildscript> Use an alternate build script (instead of '%s')
tr:   -p <buildscript> '%s' yerine farklı bir derleme betiği kullan

en:   -p, --file <package> query a package file instead of the database
tr:   -p, --file <paket>  veritabanı yerine paket dosyasını sorgula

en:   -p, --print-uris     print out URIs for given packages and their dependencies
tr:   -p, --print-uris     paketlerin ve bağımlılıklarının tam adresini göster

en:   -q, --quiet          show less information for query and search
tr:   -q, --quiet          sorgulama ve arama sırasında daha az bilgi göster

en:   -r, --rmdeps     Remove installed dependencies after a successful build
tr:   -r, --rmdeps     Derlenme tamamlandıktan sonra yüklenen bağımlılıkları kaldır

en:   -r, --root <path>    set an alternate installation root
tr:   -r, --root <yol>     farklı bir kurulum kök dizini ayarla

en:   -s, --recursive      remove dependencies also (that won't break packages)
                           (-ss includes explicitly installed dependencies too)
tr:   -s, --recursive      paketin çalışmasını engellemeyecek bağımlılıkları da kaldır
                           (-ss doğrudan kurulmuş bağımlılıkları da içerir)

en:   -s, --search <regex> search locally-installed packages for matching strings
tr:   -s, --search <regex> kurulu paketler içerisinde söz dizimine uyarak arama yap

en:   -s, --search <regex> search remote repositories for matching strings
tr:   -s, --search <regex> depo(lar)da söz dizimine uyan arama yap

en:   -s, --syncdeps   Install missing dependencies with pacman
tr:   -s, --syncdeps   Eksik bağımlılıkları pacman ile kur

en:   -t, --unrequired     list packages not required by any package [filter]
tr:   -t, --unrequired     hiçbir paket tarafından gereksinim duyulmayan paketleri listele [filtre]

en:   -u, --sysupgrade     upgrade installed packages (-uu allows downgrade)
tr:   -u, --sysupgrade     kurulu paketleri güncelle (-uu eski sürüme çevirmeyi etkinleştirir)

en:   -u, --unneeded       remove unneeded packages (that won't break packages)
tr:   -u, --unneeded       paketin çalışmasını engellemeyecek gereksiz bağımlılıkları da kaldır

en:   -u, --upgrades       list outdated packages [filter]
tr:   -u, --upgrades       güncellenebilecek paketleri listele [filtre]

en:   -v, --verbose        be verbose
tr:   -v, --verbose        ayrıntı göster

en:   -w, --downloadonly   download packages but do not install/upgrade anything
tr:   -w, --downloadonly   paketleri sadece indir ve kurulum ya da güncelleme yapma

en:   -y, --refresh        download fresh package databases from the server
tr:   -y, --refresh        sunucudan güncel paket veritabanını indir

en:   if you're sure a package manager is not already
      running, you can remove %s
tr:   eğer paket yöneticisinin çalışmadığından eminseniz
      %s dosyasını silebilirsiniz.

en:  %s is up to date
tr:  %s deposu güncel

en:  local database is up to date
tr:  yerel veritabanı güncel

en: %s contains CRLF characters and cannot be sourced.
tr: %s CRLF karakterleri barındırıyor ve kaynak olarak kullanılamıyor.

en: %s does not exist or is not a directory.
tr: %s bulunamadı ya da bir dizin değil.

en: %s does not exist.
tr: %s mevcut değil.

en: %s exists in both '%s' and '%s'
tr: %s, hem '%s' hem de '%s' içerisinde yer alıyor

en: %s is designated as a HoldPkg.
tr: %s paketi HoldPkg olarak işaretlenmiş durumda.

en: %s is invalid or corrupted
tr: %s geçersiz veya bozuk

en: %s is not allowed to be empty.
tr: %s boş olamaz.

en: %s is not allowed to contain hyphens.
tr: %s, '-' (tire) işaretini içeremez.

en: %s is not allowed to start with a hyphen.
tr: %s, '-' (tire) işareti ile başlayamaz.

en: %s is not available for the '%s' architecture.
tr: %s, '%s' mimarisi için uygun değildir.

en: %s is owned by %s %s
tr: %s, %s %s tarafından sahiplenilmektedir

en: %s not found, searching for group...
tr: %s bulunamadı, grup araştırılıyor...

en: %s not found.
tr: %s bulunamadı.

en: %s package not found, searching for group...
tr: %s adlı paket bulunamadı, grup için arama yapılıyor...

en: %s was not found in the build directory and is not a URL.
tr: %s derlenme dizininde bulunamadı ve bir adres de değil.

en: %s: %d total files, %d missing file(s)
tr: %s: %d toplam dosya, %d kayıp dosya

en: %s: %s exists in filesystem
tr: %s: %s dosya sisteminde mevcut

en: '%s' does not have a valid archive extension.
tr: '%s' geçerli bir arşiv uzantısına sahip değil.

en: '%s' is not a package file, skipping
tr: '%s' bir paket dosyası değil, atlanıyor

en: '%s' is not a valid archive extension.
tr: '%s' geçerli bir arşiv uzantısı değil.

en: '%s' is not a valid debug level
tr: '%s' geçerli bir hata ayıklama seviyesi değil

en: '%s': not found in local db
tr: '%s': yerel veritabanında bulunamadı

en: '%s': not found in sync db
tr: '%s': senkronize veritabanında bulunamadı

en: (none)
tr: (yok)

en: :: %s conflicts with %s. Remove %s?
tr: :: %s, %s ile çakışıyor. %s kaldırılmasını istiyor musunuz?

en: :: %s is in IgnorePkg/IgnoreGroup. Install anyway?
tr: :: %s paketi IgnorePkg ya da IgnoreGroup içerisinde bulunuyor. Yine de kurulmasını istiyor musunuz?

en: :: %s-%s: local version is newer. Upgrade anyway?
tr: :: %s-%s: yerel sürüm daha yeni. Yine de güncellenmesini istiyor musunuz?

en: :: %s: conflicts with %s
tr: :: %s: %s ile çakışıyor

en: :: %s: requires %s
tr: :: %s: %s paketini gerektiriyor

en: :: Do you want to cancel the current operation
    :: and upgrade these packages now?
tr: :: Yürütülen işlemi şimdi durdurup
    :: yeni sürümün yüklenmesini ister misiniz?

en: :: File %s is corrupted. Do you want to delete it?
tr: :: %s dosyası bozuk. Silmek ister misiniz?

en: :: Install %s from group %s?
tr: :: %s grubundaki %s paketini yüklemek ister misiniz?

en: :: Install whole content?
tr: :: Tüm içeriği yüklemek ister misiniz?

en: :: Remove %s from group %s?
tr: :: %s paketi %s grubundan silinsin mi?

en: :: Replace %s with %s/%s?
tr: :: %s paketini %s/%s ile değiştirmek ister misiniz?

en: :: Retrieving packages from %s...
tr: :: paketler %s deposundan alınıyor...

en: :: Starting full system upgrade...
tr: :: Sistem güncellemesi başlatılıyor...

en: :: Synchronizing package databases...
tr: :: Paket veritabanları senkronize ediliyor...

en: :: The following packages should be upgraded first :
tr: :: Öncelikle şu paketler güncellenmelidir :

en: :: group %s (including ignored packages):
tr: :: group %s (gözardı edilmiş paketler de dahil):

en: :: group %s:
tr: :: %s grubu:

en: :: the following package(s) cannot be upgraded due to unresolvable dependencies:
tr: :: aşağıdaki paket(ler) bağımlılıkları çözümlenemediği için güncellenemiyor:

en: A package has already been built, installing existing package...
tr: Paketlerden biri zaten derlenmiş, mevcut paket yükleniyor...

en: A package has already been built. (use -f to overwrite)
tr: Bir paket zaten derlenmiş. (üzerine yazmak için -f kullanın)

en: Aborting...
tr: Çıkılıyor...

en: Adding %s...
tr: %s ekleniyor...

en: Adding delta '%s'
tr: '%s' farkı ekleniyor

en: Adding install script...
tr: Yükleme betiği ekleniyor...

en: Adding package '%s'
tr: '%s' paketi ekleniyor

en: Adding package changelog...
tr: Paket değişim kaydı ekleniyor...

en: An entry for '%s' already existed
tr: '%s' için zaten bir kayıt bulunuyor

en: Architecture   :
tr: Mimari                     :

en: Backup Files:
tr: Yedek Dosyalar             :

en: Because pacman uses many small files to keep track of packages,\nthere is a tendency for these files to become fragmented over time.\nThis script attempts to relocate these small files into one\ncontinuous location on your hard drive. The result is that the hard\ndrive should be able to read them faster, since the hard drive head\ndoes not have to move around the disk as much.\n
tr: pacman, paketleri takip etmek için bir sürü küçük dosya ile uğraşmak zorunda\nolduğundan, bu dosyaların zamanla derlenip toplanması iyi olacaktır.\nBu betik, bahsi geçen küçük dosyaları bulup onları sabit diskinizdeki\nkesintisiz bir bölümde bir araya toplar. Sabit diskinizin okuma kafası\ndiskin farklı kısımlarında gezmek zorunda kalmayacağından, sonuçta\nfarkedilir bir performans artışı olması muhtemeldir.\n

en: Build Date     :
tr: Derlenme Tarihi            :

en: Build Failed.
tr: Derleme Başarısız.

en: Cache directory: %s
tr: Önbellek dizini: %s

en: Cannot create temp directory for database building.
tr: Veritabanı oluşturulması için gerekli olan geçici dizin oluşturulamadı.

en: Cannot find openssl.
tr: openssl bulunamadı.

en: Cannot find the sudo binary! Is sudo installed?
tr: Sudo ikili dosyası bulunamadı! Sisteminizde sudo kurulu mu?

en: Cannot find the xdelta3 binary! Is xdelta3 installed?
tr: xdelta3 ikili dosyası bulunamıyor! Sisteminizde xdelta3 kurulu mu?

en: Checking Buildtime Dependencies...
tr: Derlenme sırasında ihtiyaç duyulabilecek bağımlılıklar kontrol ediliyor...

en: Checking Runtime Dependencies...
tr: Çalışma anında ihtiyaç duyulabilecek bağımlılıklar kontrol ediliyor...

en: Checking integrity...
tr: Bütünlük kontrolü yapılıyor...

en: Cleaning up ALL files from %s.
tr: %s içerisindeki tüm dosyalar temizleniyor.

en: Cleaning up...
tr: Temizleniyor...

en: Compressed Size: %6.2f K
tr: Sıkıştırılmış Boyutu       : %6.2f K

en: Compressing man and info pages...
tr: Kılavuz ve bilgi sayfaları sıkıştırılıyor...

en: Compressing package...
tr: Paket sıkıştırılıyor...

en: Compressing source package...
tr: Kaynak paketi sıkıştırılıyor...

en: Computing md5 checksums...
tr: md5 bütünlük kontrolleri hesaplanıyor...

en: Conflicts With :
tr: Çakıştığı Paket(ler)       :

en: Copyright (C) 2006-2008 Aaron Griffin <aaron@archlinux.org>.\nCopyright (c) 2007-2008 Dan McGee <dan@archlinux.org>.\n\nThis is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
tr: Copyright (C) 2006-2008 Aaron Griffin <aaron@archlinux.org>.\nCopyright (c) 2007-2008 Dan McGee <dan@archlinux.org>. \n\nBu bir özgür yazılım projesidir, kopyalama şartları için kaynak koduna bakınız.\nMevcut yasalar kapsamında da hiçbir GARANTİSİ YOKTUR.\n

en: Copyright (c) 2006-2009 Pacman Development Team <pacman-dev@archlinux.org>.\nCopyright (C) 2002-2006 Judd Vinet <jvinet@zeroflux.org>.\n\nThis is free software; see the source for copying conditions.\nThere is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.\n
tr: Copyright (c) 2006-2009 Pacman Geliştirme Takımı <pacman-dev@archlinux.org>.\nCopyright (C) 2002-2006 Judd Vinet <jvinet@zeroflux.org>.\n\nBu bir özgür yazılım projesidir, kopyalama şartları için kaynak koduna bakınız.\nMevcut yasalar kapsamında da hiçbir GARANTİSİ YOKTUR.\n

en: Could not resolve all dependencies.
tr: Bazı bağımlılıklar çözülemedi.

en: Creating 'deltas' db entry...
tr: 'farklar' için veritabanı kaydı oluşturuluyor...

en: Creating 'depends' db entry...
tr: 'bağımlılıklar' için veritabanı kaydı oluşturuluyor...

en: Creating 'desc' db entry...
tr: 'açıklama' için veritabanı kaydı oluşturuluyor...

en: Creating package...
tr: Paket oluşturuluyor...

en: Creating source package...
tr: Kaynak paketi oluşturuluyor...

en: Creating updated database file '%s'
tr: Güncellenmiş veritabanı dosyası '%s' oluşturuluyor

en: Database directory cleaned up
tr: Veritabanı dizini temizlendi

en: Database directory: %s
tr: Veritabanı dizini: %s

en: Delta matching '%s' not found.
tr: '%s' ile eşleşen bir fark bulunamadı.

en: Depends On     :
tr: Bağımlılıkları             :

en: Description    :
tr: Açıklama                   :

en: Determining latest bzr revision...
tr: Güncel bzr değişiklik numarası belirleniyor...

en: Determining latest cvs revision...
tr: Güncel cvs değişiklik numarası belirleniyor...

en: Determining latest darcs revision...
tr: Güncel darcs değişiklik numarası belirleniyor...

en: Determining latest git revision...
tr: Güncel git değişiklik numarası belirleniyor...

en: Determining latest hg revision...
tr: Güncel hg değişiklik numarası belirleniyor...

en: Determining latest svn revision...
tr: Güncel svn değişiklik numarası belirleniyor...

en: Do not use the '-F' option. This option is only for use by makepkg.
tr: '-F' seçeneğini kullanmayın. Bu seçenek yalnızca makepkg'nin kullanımı içindir.

en: Do you want to remove %s?
tr: %s paketini kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove ALL files from cache?
tr: Önbellekteki TÜM dosyaları kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove outdated packages from cache?
tr: Eski paketleri önbellekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove these packages?
tr: Bu paketleri kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove uninstalled packages from cache?
tr: Kaldırılan paketleri önbellekten de kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want to remove unused repositories?
tr: Kullanılmayan depoları kaldırmak istiyor musunuz?

en: Download Size  : %6.2f K
tr: İndirme Boyutu             : %6.2f K

en: Downloading %s...
tr: %s indiriliyor...

en: ERROR:
tr: HATA:

en: ERROR: Can not create temp directory for database building.
tr: HATA: Veritabanı oluşturmak için geçici dizin oluşturulamadı.

en: Entering fakeroot environment...
tr: fakeroot ortamına giriliyor...

en: Errors occurred, no packages were upgraded.
tr: Hata oluştu, hiçbir paket güncellenmedi.

en: Example for GPL'ed software: license=('GPL').
tr: GPL ile lisanslanmış yazılımlar için örnek: license=('GPL').

en: Example:  repo-add /path/to/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0.pkg.tar.gz
tr: Örnek:  repo-add /depo/dosyasinin/yolu/repo.db.tar.gz pacman-3.0.0.pkg.tar.gz

en: Example:  repo-remove /path/to/repo.db.tar.gz kernel26
tr: Örnek:  repo-remove /depo/dosyasinin/yolu/repo.db.tar.gz kernel26

en: Explicitly installed
tr: Doğrudan kurulmuş

en: Extracting %s with %s
tr: %s ile %s açılıyor

en: Extracting Sources...
tr: Kaynak Kodları Açılıyor...

en: Extracting database to a temporary location...
tr: Veritabanı geçici bir yere açılıyor...

en: FAILED
tr: BAŞARISIZ

en: Failed to acquire lockfile: %s.
tr: Kilit dosyası edinilemedi: %s.

en: Failed to create package file.
tr: Paket oluşturulamadı.

en: Failed to create source package file.
tr: Kaynak paketi oluşturulamadı.

en: Failed to extract %s
tr: %s arşivi açılamadı

en: Failed to install all missing dependencies.
tr: Tüm eksik bağımlılıklar yüklenemedi.

en: Failed to install built package(s).
tr: Derlenen paket(ler) kurulamadı.

en: Failed to remove installed dependencies.
tr: Kurulu bağımlılıkları kaldırma işlemi başarısız oldu.

en: Failure while downloading %s
tr: %s indirilirken hata oluştu

en: Fakeroot must be installed if using the 'fakeroot' option
tr: 'fakeroot' seçeneğini kullanabilmek istiyorsanız

en: File %s does not seem to be a valid package, remove it?
tr: %s dosyası geçerli bir paket değil, kaldırmak ister misiniz?

en: File '%s' not found.
tr: '%s' dosyası bulunamadı.

en: Finished making: %s
tr: %s paketinin derlenmesi tamamlandı

en: Finished. Your pacman database has been optimized.
tr: Tamamlandı. Pacman veritabanınız optimize edildi.

en: Found %s in build dir
tr: %s, derleme dizininde bulundu

en: Generating .PKGINFO file...
tr: .PKGINFO dosyası oluşturuluyor...

en: Generating checksums for source files...
tr: Kaynak kodları için bütünlük kontrolleri oluşturuluyor...

en: Groups         :
tr: Gruplar                    :

en: Held by process %s
tr: %s süreci tarafından tutuluyor

en: HoldPkg was found in target list. Do you want to continue?
tr: Hedef listesinde HoldPkg bulundu. Devam etmek istiyor musunuz?

en: If -p is not specified, makepkg will look for '%s'
tr: Eğer -p kullanılmamışsa, makepkg '%s' dosyasını arayacaktır

en: In addition, please run makepkg -C outside of your cache directory.
tr: Ayrıca, lütfen önbellek dizininizin dışında makepkg -C komutunu verin.

en: Install Date   :
tr: Kurulum Tarihi             :

en: Install Reason :
tr: Kurulum Sebebi             :

en: Install Script :
tr: Kurulum Betiği             :

en: Install script %s not found.
tr: Yükleme betiği (%s) bulunamadı.

en: Install scriptlet (%s) does not exist.
tr: Kurulum betiği (%s) mevcut değil.

en: Installed Size : %6.2f K
tr: Kapladığı Alan             : %6.2f K

en: Installed as a dependency for another package
tr: Başka bir paketin bağımlılığı olarak kurulmuş

en: Installing missing dependencies...
tr: Eksik bağımlılıklar yükleniyor...

en: Integrity check FAILED, reverting to old database.
tr: Bütünlük kontrolü BAŞARISIZ, eski veritabanına dönülüyor.

en: Integrity checks (%s) differ in size from the source array.
tr: Bütünlük kontrolleri (%s) kaynak dizisindeki dosyaların boyutlarıyla örtüşmüyor.

en: Integrity checks are missing.
tr: Bütünlük kontrolü kayıp ya da eksik.

en: Invalid command name '%s' specified.
tr: Geçersiz komut '%s' belirtilmiş.

en: Invalid integrity algorithm '%s' specified.
tr: Geçersiz bütünlük algoritması '%s' tanımlanmış.

en: Invalid package file '%s'.
tr: Geçersiz paket dosyası '%s'.

en: Leaving fakeroot environment.
tr: fakeroot ortamından çıkılıyor.

en: Licenses       :
tr: Lisanslar                  :

en: MD5 Sum        :
tr: MD5 Çıktısı                :

en: MD5sum'ing the old database...
tr: Eski veritabanına ait MD5SUM oluşturuluyor...

en: MISSING		%s
tr: KAYIP		%s

en: MODIFIED	%s
tr: DEĞİŞTİRİLMİŞ	%s

en: Making and MD5sum'ing the new database...
tr: Yeni veritabanı oluşturuluyor ve MD5sum kontrolü yapılıyor...

en: Making package: %s
tr: %s paketi oluşturuluyor

en: Missing Dependencies:
tr: Eksik bağımlılıklar:

en: Missing dependencies cannot be installed or removed as a normal user
tr: Eksik bağımlılıklar normal kullanıcı tarafından sudo komutu kullanılmadıkça

en: Missing pkg/ directory.
tr: Kayıp pkg/ dizini.

en: N
tr: H

en: NO
tr: HAYIR

en: NOT FOUND
tr: BULUNAMADI

en: Name           :
tr: İsim                       :

en: New optional dependencies for %s
tr: %s için yeni opsiyonel bağımlılıklar

en: No
tr: Hayır

en: No files have been removed.
tr: Hiçbir dosya kaldırılamadı.

en: No package owns %s
tr: %s hiçbir paket tarafından sahiplenilmiyor

en: No packages modified, nothing to do.
tr: Hiç bir pakette değişiklik yapılmadı, çıkılıyor.

en: No packages remain, creating empty database.
tr: Hiç paket kalmadı, boş veritabanı yaratılıyor.

en: None
tr: Hiçbiri

en: Not Modified	%s
tr: Değiştirilmemiş	%s

en: Note that many packages may need a line added to their %s
tr: Bir çok paketin %s kısmına bir satır eklenmesi gerekebilir

en: One or more files did not pass the validity check!
tr: Bir ya da daha fazla dosya doğrulama kontrolünü geçemedi.

en: Optional Deps  :
tr: Opsiyonel Bağımlılık(lar)  :

en: Optional dependencies for %s
tr: %s için opsiyonel bağımlılık(lar)

en: Options:
tr: Seçenekler:

en: Package matching '%s' not found.
tr: '%s' ile eşleşen bir paket bulunamadı.

en: Packager       :
tr: Paket Sorumlusu            :

en: Packaging Failed.
tr: Paketleme Başarısız.

en: Pacman failed to install missing dependencies.
tr: Pacman eksik bağımlılıkları yükleyemedi.

en: Pacman lock file was found. Cannot run while pacman is running.
tr: Pacman kilit dosyası bulundu. Pacman çalışırken çalıştırılamaz.

en: Pacman returned a fatal error (%i): %s
tr: Pacman ölümcül bir hata döndürdü (%i): %s

en: Part of the package group has already been built. (use -f to overwrite)
tr: Paket grubunun bir kısmı zaten derlenmiş. (üzerine yazmak için -f kullanın)

en: Passed
tr: Doğrulandı

en: Please add a license line to your %s!
tr: Lütfen %s dosyanıza bir lisans satırı ekleyin!

en: Please rerun makepkg without the --asroot flag.
tr: Lütfen makepkg komutunu --asroot parametresi olmadan tekrar çalıştırın.

en: Problem removing files; you may not have correct permissions in %s
tr: Dosyalar kaldırılamadı; %s için gerekli izinlere sahip olmayabilirsiniz

en: Proceed with download?
tr: İndirme işlemine onay veriyor musunuz?

en: Proceed with installation?
tr: Kuruluma onay veriyor musunuz?

en: Provides       :
tr: Sağladıkları               :

en: Provides array cannot contain comparison (< or >) operators.
tr: Sağladıkları kısmı karşılaştırma karakterleri (< veya >) barındıramaz.

en: Purging other files...
tr: Diğer dosyalar siliniyor...

en: Remove (%d):
tr: Kaldır (%d):

en: Removing doc files...
tr: Döküman dosyaları kaldırılıyor...

en: Removing empty directories...
tr: Boş dizinler kaldırılıyor...

en: Removing existing entry '%s'...
tr: Mevcut '%s' kaydı kaldırılıyor...

en: Removing existing pkg/ directory...
tr: Mevcut pkg/ dizini siliniyor...

en: Removing libtool .la files...
tr: libtool .la dosyaları kaldırılıyor...

en: Replaces       :
tr: Değiştirdiği Paket(ler)    :

en: Repository     :
tr: Depo                       :

en: Repository file '%s' could not be created.
tr: Depo dosyası '%s' oluşturulamadı.

en: Repository file '%s' is not a proper pacman database.
tr: '%s' depo dosyası uygun bir pacman veritabanı değil.

en: Repository file '%s' was not found.
tr: '%s' depo dosyası bulunamadı.

en: Required By    :
tr: İhtiyaç Duyan Paket(ler)   :

en: Retrieving Sources...
tr: Kaynak kodları alınıyor...

en: Rotating database into place...
tr: Veritabanı dönüştürülüyor...

en: Running makepkg as an unprivileged user will result in non-root
tr: makepkg komutunu sıradan kullanıcı haklarıyla çalıştırmanız

en: Running makepkg as root is a BAD idea and can cause
tr: makepkg komutunu yönetici haklarıyla kullanmak kötü bir fikirdir ve

en: Searching for delta '%s'...
tr: '%s' farkı aranıyor...

en: Searching for package '%s'...
tr: '%s' paketi aranıyor...

en: Skipping dependency checks.
tr: Bağımlılık kontrolleri atlanıyor.

en: Skipping source extraction       -- using existing src/ tree
tr: Kaynak kodlarının açılması atlanıyor       -- varolan src/ dizin yapısı kullanılıyor

en: Skipping source integrity checks -- using existing src/ tree
tr: Kaynak kodlarının bütünlük kontrolleri atlanıyor -- varolan src/ dizin yapısı kullanılıyor

en: Skipping source retrieval        -- using existing src/ tree
tr: Kaynak kodlarının indirilmesi atlanıyor        -- varolan src/ dizin yapısı kullanılıyor

en: Source cache cleaned.
tr: Kaynak önbelleği temizlendi.

en: Source destination must be defined in %s.
tr: Kaynak konumu %s içerisinde tanımlanmalıdır.

en: Source package created: %s
tr: Kaynak paketi oluşturuldu: %s

en: Sources are ready.
tr: Kaynak kodları hazır.

en: Starting %s()...
tr: %s() işlemine başlanıyor...

en: Starting build()...
tr: Derleme safhasına geçiliyor...

en: Stripping debugging symbols from binaries and libraries...
tr: İkilik dosyalardan ve kütüphanelerden hata ayıklama sembolleri ayıklanıyor...

en: Syncing database to disk...
tr: Veritabanı disk ile senkronize ediliyor...

en: Tar'ing up %s failed.
tr: Sıkıştırma başarısız.

en: Tar'ing up %s...
tr: %s sıkıştırılıyor...

en: Targets (%d):
tr: Hedefler (%d):

en: The --asroot option is meant for the root user only.
tr: Sadece root kullanıcısı --asroot seçeneğini kullanabilir.

en: The download program %s is not installed.
tr: İndirme programı %s kurulu değil.

en: The package directory is empty, there is nothing to repackage!
tr: Paket dizini boş; yeniden paketlenecek bir şey yok!

en: The package group has already been built, installing existing packages...
tr: Paket grubu zaten derlenmiş, var olan paketler kuruluyor...

en: The package group has already been built. (use -f to overwrite)
tr: Paket grubu zaten derlenmiş. (üzerine yazmak için -f kullanın)

en: The source directory is empty, there is nothing to build!
tr: Kaynak dizini boş; derlenecek bir şey yok!

en: There is no agent set up to handle %s URLs. Check %s.
tr: %s adreslerini idare edecek bir araç bulunamadı. %s'i kontrol ediniz.

en: These options can be passed to pacman:
tr: pacman'e şu parametreler geçilebilir:

en: Tidying install...
tr: Kurulum düzenleniyor...

en: Total Download Size:    %.2f MB
tr: Toplam İndirme Boyutu:    %.2f MB

en: Total Installed Size:   %.2f MB
tr: Toplam Kurulacak Boyut:   %.2f MB

en: Total Removed Size:   %.2f MB
tr: Toplam Kaldırılacak Boyut:   %.2f MB

en: URL            :
tr: URL                        :

en: Unable to find source file %s for extraction.
tr: Açılacak olan kaynak dosya (%s) bulunamadı.

en: Unable to find source file %s to generate checksum.
tr: Bütünlük kontrolünü oluşturmak için kullanılacak kaynak dosyası %s bulunamadı.

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Untar'ing %s failed.
tr: %s sıkıştırılmış dosyadan açılamadı.

en: Usage: %s [options]
tr: Kullanım: %s [seçenekler]

en: Usage: %s [pacman_db_root]
tr: Kullanım: %s [pacman_veritabanı_kök_dizini]

en: Usage: repo-add [-q] <path-to-db> <package|delta> ...\n
tr: Kullanım: repo-add [-q] <veritabani-yolu> <paket-adi|fark> ...\n

en: Usage: repo-remove [-q] <path-to-db> <packagename|delta> ...\n\n
tr: Kullanım: repo-remove [-q] <veritabani-yolu> <paket-adi|fark> ...\n\n

en: Use the -q/--quiet flag to minimize output to basic messages, warnings,\nand errors\n\n
tr: Temel çıktıları ve içerisindeki hatalar ile uyarıları en aza indirmek\niçin -q ya da --quiet parametresini kullanabilirsiniz.\n\n

en: Using cached copy of %s
tr: %s için önbellekteki kopya kullanılıyor

en: Validating source files with %s...
tr: Kaynak dosyaları %s ile doğrulanıyor...

en: Version        :
tr: Sürüm                      :

en: Version found: %s
tr: Değişiklik numarası olarak %s bulundu

en: WARNING:
tr: UYARI:

en: Y
tr: E

en: YES
tr: EVET

en: Yes
tr: Evet

en: You do not have write permission to store downloads in %s.
tr: İndirilenleri %s dizininde saklayabilmenizi sağlayacak izinlere sahip değilsiniz.

en: You must have correct permissions to optimize the database.
tr: Veritabanını optimize etmek için doğru haklara sahip olmalısınız.

en: [Y/n]
tr: [E/h]

en: [y/N]
tr: [e/H]

en: \0--holdver and --forcever cannot both be specified
tr: \0--holdver ve --forcever birlikte kullanılamazlar

en: applying deltas...
tr: paket farklılıkları uygulanıyor...

en: cannot determine ownership of a directory
tr: klasörün sahipliği belirlenemedi

en: cannot determine real path for '%s': %s
tr: '%s' için gerçek yol belirlenemedi: %s

en: checking delta integrity...
tr: paket farklılıklarının bütünlüğü denetleniyor...

en: checking dependencies...
tr: paket bağımlılıkları araştırılıyor...

en: checking for file conflicts
tr: dosya çakışmaları kontrol ediliyor

en: checking for file conflicts...
tr: dosya çakışmaları denetleniyor...

en: checking package integrity...
tr: paket bütünlüğü doğrulanıyor...

en: config file %s could not be read.
tr: ayar dosyası %s okunamadı.

en: config file %s, line %d: All directives must belong to a section.
tr: ayar dosyası %s, satır %d: Tüm direktifler bir bölüme ait olmalı.

en: config file %s, line %d: bad section name.
tr: ayar dosyası %s, satır %d: hatalı bölüm adı.

en: config file %s, line %d: directive '%s' not recognized.
tr: ayar dosyası %s, satır %d: direktif '%s' tanımlanamadı.

en: config file %s, line %d: syntax error in config file- missing key.
tr: ayar dosyası %s, satır %d: ayar dosyasında söz dizimi hatası- eksik anahtar.

en: could not access cache directory
tr: önbellek dizinine erişilemedi

en: could not access database directory
tr: veritabanı dizinine erişilemedi

en: could not add server URL to database '%s': %s (%s)
tr: sunucu adresi '%s' veritabanına eklenemedi: %s (%s)

en: could not calculate checksums for %s
tr: %s için bütünlük kontrolü hesaplanamadı

en: could not chdir to download directory %s
tr: indirme dizini %s dizinine geçilemedi

en: could not create new cache directory
tr: yeni önbellek dizini oluşturulamadı

en: could not register '%s' database (%s)
tr: veritabanı (%s) kaydedilemedi (%s)

en: could not register 'local' database (%s)
tr: 'yerel' veritabanı (%s) kaydedilemedi

en: could not remove cache directory
tr: önbellek dizini kaldırılamadı

en: could not remove repository directory
tr: depo dizini kaldırılamadı

en: diff tool was not found, please install diffutils.
tr: diff komutu bulunamadı, lütfen diffutils paketini kurun.

en: downloading %s...
tr: %s indiriliyor...

en: error:
tr: hata:

en: error: %s
tr: hata: %s

en: failed to commit transaction (%s)
tr: işlem gerçekleştirilemedi (%s)

en: failed to init transaction (%s)
tr: işlem (%s) başlatılamadı

en: failed to initialize alpm library (%s)
tr: alpm kütüphanesi başlatılamadı (%s)

en: failed to prepare transaction (%s)
tr: işlem hazırlığı başarısız oldu (%s)

en: failed to read file '%s': %s
tr: '%s' adlı dosya okunamadı: %s

en: failed to release transaction (%s)
tr: işlem gerçekleştirilemedi (%s)

en: failed to synchronize any databases
tr: veritabanı senkronizasyonu başarısız

en: failed to update %s (%s)
tr: %s (%s) güncellenemedi

en: failed.
tr: başarısız.

en: file path too long
tr: dosya yolu çok uzun

en: file(s)
tr: dosya(lar)

en: function:
tr: fonksiyon:

en: function: %s
tr: fonksiyon: %s

en: generating %s with %s...
tr: %s ile %s oluşturuluyor...

en: group "%s" was not found
tr: "%s" grubu bulunamadı

en: in the BUILDENV array in %s.
tr: %s içerisindeki BUILDENV dizisinde Fakeroot tanımlanmış olmalı.

en: installing
tr: yükleniyor

en: installing %s...
tr: %s yükleniyor...

en: invalid option
tr: geçersiz seçenek

en: invalid value for 'CleanMethod' : '%s'
tr: 'CleanMethod' için geçersiz değer : '%s'

en: loading package data...
tr: paket verisi yükleniyor...

en: looking for inter-conflicts...
tr: varsa paketler arası çakışmalara bakılıyor...

en: malloc failure: could not allocate %zd bytes
tr: hafıza tahsisi hatası: %zd bayt tahsis edilemedi

en: missing package function for split package '%s'
tr: ayrılmış '%s' paketi için eksik paket fonksiyonu

en: no URL for package: %s
tr: paket için adres yok: %s

en: no changelog available for '%s'.
tr: '%s' için değişim kaydı bulunmuyor.

en: no file was specified for --owns
tr: --owns parametresi için herhangi bir dosya belirtilmedi

en: no operation specified (use -h for help)
tr: herhangi bir işlem belirlenmedi (yardım için -h kullanın)

en: no targets specified (use -h for help)
tr: hedef belirtilmedi (yardım için -h kullanın)

en: no usable package repositories configured.
tr: kullanılabilir bir paket deposu tanımlanmamış.

en: only one operation may be used at a time
tr: her seferinde yalnızca bir işlem yapılabilir

en: operation
tr: işlem

en: operations:
tr: işlemler:

en: options
tr: seçenekler

en: options array contains unknown option '%s'
tr: seçenekler dizisi bilinmeyen '%s' seçeneğini içeriyor

en: ownership of the packaged files. Try using the fakeroot environment by
tr: paket dosyalarının, root olmayan sahiplik bilgisiyle oluşturulmasına sebep olur. Bunun yerine

en: package "%s" not found
tr: "%s" paketi bulunamadı

en: package '%s' was not found
tr: '%s' paketi bulunamadı

en: package '%s' was not found in repository '%s'
tr: '%s' paketi '%s' deposunda bulunamadı

en: package(s)
tr: paket(ler)

en: pacman was not found in PATH; skipping dependency checks.
tr: PATH değişkeni çerçevesinde pacman komutuna rastlanmadı; bağımlılık kontrolü atlanıyor.

en: pacman-optimize is a little hack that should improve the performance\nof pacman when reading/writing to its filesystem-based database.\n\n
tr: pacman-optimize, pacman'in dosya sistemi tabanlı veritabanını okumasını ve\nyazmasını hızlandırmak amacıyla kullanılan bir araçtır.\n\n

en: permanent, catastrophic damage to your system. If you
tr: sisteminizde kalıcı, baş ağrıtacak problemler yaratabilir. Eğer yine de

en: placing 'fakeroot' in the BUILDENV array in %s.
tr: %s içerisinde BUILDENV dizisine 'fakeroot' yerleştiriliyor.

en: problem adding cachedir '%s' (%s)
tr: önbellek dizinini '%s' (%s) ekleme sorunu

en: problem setting dbpath '%s' (%s)
tr: veritabanı yolunu '%s' (%s) ayarlama sorunu

en: problem setting logfile '%s' (%s)
tr: kayıt dosyasını '%s' (%s) ayarlama sorunu

en: problem setting rootdir '%s' (%s)
tr: kök dizinini '%s' (%s) ayarlama sorunu

en: removing
tr: kaldırılıyor

en: removing %s...
tr: %s kaldırılıyor...

en: removing all files from cache...
tr: önbellekteki tüm dosyalar kaldırılıyor...

en: removing old packages from cache...
tr: önbellekteki eski paketler kaldırılıyor...

en: repo-add will update a package database by reading a package file.\nMultiple packages to add can be specified on the command line.\n\n
tr: repo-add komutu, bir paket dosyasını okuyarak paket veritabanını günceller.\nBirden fazla paket, komut satırında tanımlanabilir.\n\n

en: repo-remove will update a package database by removing the package name\nspecified on the command line from the given repo database. Multiple\npackages to remove can be specified on the command line.\n\n
tr: repo-remove, ilgili paket veritabanını, komut satırından verilmiş paket\nadını depo veritabanından silerek günceller. Komut satırında silinecek \nbirden fazla paket tanımlanabilir.\n\n

en: repository "%s" was not found.
tr: "%s" deposu bulunamadı.

en: repository '%s' does not exist
tr: '%s' deposu mevcut değil

en: requires an argument
tr: bir parametre gerektirir

en: resolving dependencies...
tr: paket bağımlılıkları çözümleniyor...

en: root path too long
tr: kök dizin yolu çok uzun

en: running XferCommand: fork failed!
tr: XferCommand çalıştırılıyor: çatallanma başarısız!

en: skipping target: %s
tr: hedef atlanıyor: %s

en: success!
tr: başarılı!

en: such as arch=('%s').
tr: arch=('%s') gibi.

en: the -f and --force options are no longer recognized
tr: -f ve --force seçenekleri artık kullanılmamaktadır

en: unrecognized option
tr: bilinmeyen seçenek

en: upgrading
tr: güncelleniyor

en: upgrading %s...
tr: %s güncelleniyor...

en: usage
tr: kullanım

en: use options=(force) in the PKGBUILD instead
tr: bunun yerine PKGBUILD dosyasında options=(force) kullanılmalıdır

en: warning:
tr: uyarı:

en: warning: %s
tr: uyarı: %s

en: wish to run as root, please use the --asroot option.
tr: yönetici haklarıyla kullanmak istiyorsanız lütfen --asroot seçeneğini kullanınız.

en: without sudo; install and configure sudo to auto-resolve dependencies.
tr: yüklenemez ve kaldırılamazlar; bağımlılıkları otomatik çözmek için sudo paketini kurunuz ve yapılandırınız.

en: you cannot perform this operation unless you are root.
tr: yönetici yetkileri olmadan bu işlemi gerçekleştiremezsiniz.
